Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V Poprade nacvičovali prvú pomoc pri hromadnej havárii

POPRAD 20. septembra (WEBNOVINY) – Záchrana osôb pri hromadnej dopravnej nehode s veľkým počtom zranených bol hlavný námet dnešného súčinnostného cvičenia zložiek civilnej ochrany Poprad 2007. „Cvičenie bolo inscenované tak, aby bola poskytovaná predlekárska prvá pomoc, ako aj lekárska prvá pomoc,“ priblížil rozsah cvičenia vedúci odboru krízového ...

POPRAD 20. septembra (WEBNOVINY) – Záchrana osôb pri hromadnej dopravnej nehode s veľkým počtom zranených bol hlavný námet dnešného súčinnostného cvičenia zložiek civilnej ochrany Poprad 2007. „Cvičenie bolo inscenované tak, aby bola poskytovaná predlekárska prvá pomoc, ako aj lekárska prvá pomoc,“ priblížil rozsah cvičenia vedúci odboru krízového riadenia Obvodného úradu v Poprade Marián Hoško. Pri fingovanej havárii autobusu a štyroch osobných automobilov v Poprade sa zranilo 40 osôb, z toho šesť ťažko, päť osôb zahynulo.

Hoško bol s priebehom cvičenia spokojný. Ocenil najmä súčinnosť profesionálnych lekárov so zložkami Tatranského územného záchranného útvaru civilnej ochrany. Tatranský územný záchranný útvar sa dnes po prvýkrát prezentoval na verejnosti. „Tieto sily sa dajú využiť pri veľkých mimoriadnych situáciách,“ uviedol Hoško. Úlohou záchranného útvaru nie je náhrada profesionálnych zložiek Integrovaného záchranného systému, ale jeho doplnenie o sily a prostriedky. Záchranný útvar nájde uplatnenie pri takých katastrofách, ako boli v minulosti veterná kalamita, povodne či havária a únik čpavku. Záchranný útvar má k dispozícii až do 500 ľudí.

Súčasťou súčinnostného cvičenia bolo aj preverenie traumatologického plánu popradskej nemocnice. Priamo v jedálni nemocnice bol zriadený centrálny príjem pre obete veľkej katastrofy. Podobnú skúsenosť má popradská nemocnica spred 20-tich rokov, keď na železničnej stanici v Poprade vybuchol plyn. Sanitky, ale i osobné autá vtedy do nemocnice privážali desiatky zranených. Zložky civilnej ochrany si prakticky precvičili aj chemickú očistu.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať