Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Valentovič zatiaľ tímu, ktorý oddelil dvojičky, negratuloval

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Ani takmer týždeň po úspešnom oddelení siamských dvojičiek Marka a Miška Müllerovcov minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič ani nikto z jeho rezortu operačnému tímu z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave negratuloval (DFNsP). "Aj na to príde, bude to taká čerešnička na torte," povedal ...

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Ani takmer týždeň po úspešnom oddelení siamských dvojičiek Marka a Miška Müllerovcov minister zdravotníctva SR Ivan Valentovič ani nikto z jeho rezortu operačnému tímu

z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave negratuloval (DFNsP). "Aj na to príde, bude to taká čerešnička na torte," povedal riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan. Náročný výkon sa však rozhodla oceniť Slovenská lekárska spoločnosť (SLS), ktorej prezídium udelí DFNsP čestnú plaketu Teofila Rudolfa Niederlanda.

Na dnešnej tlačovej besede to oznámil prezident SLS Peter Krištúfek. "Prezídium SLS prijalo s hrdosťou a potešením správu o úspešnej operácii siamských dvojičiek, ktorá sa uskutočnila 15. septembra v DFNsP na Kramároch v Bratislave. Prezídium SLS blahoželá vedeniu nemocnice k dosiahnutému výsledku a úspechu," uvádza sa v ďakovnom liste, ktorý dnes Krištúfek prečítal. Keďže nápad vznikol len v stredu, nie je zatiaľ jasné, pri akej príležitosti zástupcovia DFNsP ocenenie prevezmú. Ako povedal Žitňan, vhodnou príležitosťou by mohli byť Dni DFNsP, ktoré sa budú konať 18. a 19. októbra.

Zdravotný stav dvojičiek zostáva stále vážny, chlapci dýchajú pomocou umelej pľúcnej ventilácie, pľúcne funkcie sú však stabilizované. Malí pacienti zostávajú aj po prvej pooperačnej etape naďalej v umelom spánku.

Uviedol to primár Kliniky detskej chirurgie Vladimír Cingel, ktorý tiež operáciu viedol. U Marka lekári už dávnejšie spomínali vrodenú srdcovú chybu, takzvanú Fallotovu tetralógiu. "Klinicky sa zatiaľ neprejavila, čo je podstatné," povedal pre agentúru SITA Cingel. "Srdce sa správa, povedzme, rozumne a pacientovi nespôsobuje žiadne ťažkosti," dodal. Jeden z chlapcov mal navyše problémy aj s pečeňou, no ako spresnil Cingel "laboratórny obraz jeho pečene je priaznivý". V poriadku je aj centrálna nervová sústava. Problematickejšie stále ostávajú zažívacie trakty chlapcov. "Pacienti dostávajú také lieky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú zažívací trakt, no musíme im ich dávať," dodal Cingel. Marek mal navyše aj problémy s funkciou obličiek, no celkovo sa dá povedať, že stav oboch detí je primeraný.

V pondelok lekári avizovali aj nástup infekcie, ktorá sa dala predpokladať. Tá je zatiaľ pod kontrolou, chlapci užívajú antibiotiká podľa potreby a sú izolovaní. "Sú v prostredí s maximálnou hygienou a každé dieťa má pridelenú vlastnú zdravotnú sestru, takže medzi nimi nemôže dôjsť k prenosu baktérii z jedného na druhého," informoval Cingel. "V tejto chvíli som veľmi spokojný," doplnil prednosta kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Tibor Šagát.

Doterajšie náklady spojené s operáciu a pooperačnou starostlivosťou vyčíslil Žitňan na 800-tisíc korún, no až po rokovaní so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou bude jasné, koľko z výkonov poisťovňa zohľadní.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať