Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Poisťovne podľa MZ cielene dezinformujú občanov

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP) podľa rezortu zdravotníctva cielene dezinformuje občanov svojím tvrdením, že minister zdravotníctva Ivan Valentovič zavádzal, keď povedal, že vďaka zníženiu cien liekov by slovenské zdravotníctvo malo do konca roka ušetriť asi 5 mld. Sk. "Celá táto platená správa je ...

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP) podľa rezortu zdravotníctva cielene dezinformuje občanov svojím tvrdením, že minister zdravotníctva Ivan Valentovič zavádzal, keď povedal, že vďaka zníženiu cien liekov by slovenské zdravotníctvo malo do konca roka ušetriť asi 5 mld. Sk. "Celá táto platená správa je založená na vedomom prekrúcaní vyjadrení ministra zdravotníctva," reagovala na vyhlásenie ZZP hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková. "Minister na tlačovej besede dňa 6. septembra 2007 netvrdil, že sa znížili náklady na lieky. Uviedol, že znížením dane z pridanej hodnoty z 19 % na 10 % a cien liekov o 6,6 % boli ušetrené náklady na lieky vo výške približne 5 mld. Sk, ktoré by podľa oficiálnych prognóz mali narastajúcu tendenciu," uviedla Balázsiková.

Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva sa zvýšila spotreba pri liekoch i zdravotníckych pomôckach, pretože sa nové lieky a zdravotnícke pomôcky stali dostupnejšie pre pacientov. V prvom polroku 2007 boli podľa MZ zaradené nové inovatívne lieky a zdravotnícke pomôcky, ktoré spôsobili celkový nárast výdavkov na lieky a zdravotnícke pomôcky. "Pokiaľ by neboli prijaté tieto opatrenia pri tom vývoji spotreby a pri tých cenách, ktoré boli v minulosti, by v podstate úhrady zdravotných poisťovní boli o 4,5 miliardy Sk vyššie ako sú dnes. Čiže je evidentné, že tie dve opatrenia, ktoré sa spravili v minulosti, aj keď sa stretli sčasti s nevôľou, sčasti pozitívne boli brané, mali skutočne prínos. Nijakým spôsobom sa neznížila dostupnosť liekov. Všetci občania mali zabezpečené všetky lieky," citovala Balázsiková vyjadrenie ministra zdravotníctva na spomínanej tlačovej besede.

Výdavky na lieky a zdravotnícke pomôcky v prvom polroku 2007 medziročne vzrástli podľa ZZP o 13 až 23 %. "Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa vyjadril, že vďaka zníženiu cien liekov by slovenské zdravotníctvo malo do konca roka ušetriť asi 5 mld. Sk. Považujeme to za hrubo zavádzajúce tvrdenie, ktoré je v priamom rozpore s realitou a navyše povedané bez predloženia konkrétnych údajov," uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč.

ZZP vychádza z údajov získaných zo súkromných zdravotných poisťovní Apollo a Dôvera, keďže Európska zdravotná poisťovňa a Union zdravotná poisťovňa začali s výkonom verejného zdravotného poistenia až v tomto roku, takže nemali k dispozícii údaje z roku 2006. Výdavky na lieky dosiahli u dvoch súkromných poisťovní v 1. polroku 2007 spolu 2,735 mld. Sk, čo na jedného poistenca predstavuje 2 283 Sk. K polroku vlaňajška predstavovali výdavky na lieky 2,436 mld. Sk, teda 2 014 Sk na poistenca. Medziročne tak vzrástli o 13 %.

Ešte výraznejšie, o 23 %, narástli výdavky na zdravotnícke pomôcky. Kým ku koncu júna 2006 predstavovali 224 mil. Sk, za prvý polrok tohto roku sa zvýšili na 273 mil. Sk. Na jedného poistenca pripadlo za polrok 185 Sk v roku 2006, kým v tomto roku to predstavovalo ku koncu júna 228 Sk. "Skutočnosťou nie je šetrenie, ale rast výdavkov na lieky a zdravotnícke pomôcky," uzavrel Kováč.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať