Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Aj detská nadváha a obezita sú témou Svetového dňa srdca

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Obezita a nadváha sa týka asi 155 miliónov detí, čo je alarmujúco veľa, pretože práve zvyšujúca sa hmotnosť sa podpisuje pod rozvoj rôznych kardiovaskulárnych ochorení (KVO), ale aj diabetu. Na tento problém má upozorniť 30. september - Svetový deň srdca (SDS) a sprievodné aktivity s ním spojené. Budú to chodecké ...

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Obezita a nadváha sa týka asi 155 miliónov detí, čo je alarmujúco veľa, pretože práve zvyšujúca sa hmotnosť sa podpisuje pod rozvoj rôznych kardiovaskulárnych ochorení (KVO), ale aj diabetu. Na tento problém má upozorniť 30. september - Svetový deň srdca (SDS) a sprievodné aktivity s ním spojené. Budú to chodecké a bežecké podujatia, kondičné cvičenia, či zdravotné prehliadky, ktoré budú môcť účastníci podujatí na celom svete absolvovať. Okrem toho, organizátori pripravili aj verejné diskusie, vedecké fóra, či kultúrne podujatia. Práve ochorenia srdca a mozgové príhody sú totiž najčastejšími príčinami úmrtí a veková skupina, ktorú postihujú, sa každý rok znižuje. Ročne im podľahne asi 17,5 milióna ľudí, pričom až 80 percent z nich tvoria obyvatelia krajín s nízkym a stredným príjmom.

Cieľom podujatí v rámci SDS bude tento rok okrem iného aj upovedomiť rodičov na potrebu zmeny v ich životnom štýle a správaní. Deti totiž často kopírujú nielen to dobré, čo doma vidia, ale i zlozvyky a neresti. Istá nórska štúdia z roku 1994 uvádza, že ak rodičia konzumujú nízkotučnú stravu, pravdepodobnosť, že ju budú konzumovať aj ich deti, je dvakrát taká vysoká. Rovnako, športovanie rodičov zvyšuje motiváciu detí a vedie ich tiež k fyzickej aktivite. Vedie to k udržiavaniu si, respektíve redukovaniu hmotnosti, čo je významné najmä vzhľadom na to, že obéznemu dieťaťu hrozí o 80 percent vyššie riziko, že bude mať nadváhu aj v dospelosti. Deti s nadváhou navyše čelia 3 až 5-krát vyššiemu riziku, že pred 65. rokom života prekonajú srdcový infarkt, alebo cievnu mozgovú príhodu než deti s normálnou hmotnosťou.

Detská obezita a nadváha sú čoraz diskutovanejšie preto, lebo za uplynulých desať rokov 2 až 5-násobne viac detí v rozvinutých krajinách trpí nadváhou. V rozvojových krajinách to je až štvornásobok. Nepriateľom všetkých detí je zlá strava a nízka pohybová aktivita. Deti, ktoré napríklad denne sledujú dve a viac hodín televíziu majú o polovicu vyššiu šancu, že budú trpieť nadváhou aj v dospelosti.

Odborníci odporúčajú pravidelnú fyzickú aktivitu, pretože spomaľuje proces zužovania artérií v srdci a mozgu a telo začne využívať nadmerné zásoby tuku. Navyše, pohyb pomáha znižovať vysoký krvný tlak, zlepšuje hladiny HDL cholesterolu ("dobrého") a udržiava normálne hladiny glukózy (cukru v krvi). Deťom sa odporúča aspoň hodina pohybu denne, dospelým pol hodina, no pravidelne. S vekom detí pribúda aj riziko fajčenia, čo je jedným z kľúčových faktorov pri rozvoji KVO. Aj tento zlozvyk deti často preberajú od rodičov. Zistilo sa napríklad, že dievčatá žijúce v nevyhovujúcich rodinných podmienkach fajčia cigarety päťkrát častejšie ako ich rovesníčky žijúce v dobrých podmienkach.

"Aj ja chcem vyzvať všetkých rodičov, aby viac dbali nielen o svoje zdravie, ale aj o zdravie svojich detí, aby si chránili srdce a cievny systém vhodnou stravou a fyzickou aktivitou, ale aj včasnou návštevou lekára, najmä ak sa už v rodine vyskytlo podobné ochorenie," uvádza sa v liste prvej dámy SR Silvie Gašparovičovej, ktorá prevzala tento rok nad SDS záštitu.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať