Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pacientom s diabetom 2. typu pomáha liek spoločnosti Servier

BRATISLAVA 25. septembra (WN/PR) - Fixnou kombináciou perindopril / indapamid od farmaceutickej spoločnosti Servier je možné zlepšiť prežívanie a umožniť redukciu výskytu koronárnych a obličkových príhod u diabetikov, podľa výsledkov antihypertenzného ramena prelomovej päťročnej štúdie ADVANCE (Action in Diabetes and Vascular diseases: PreterAx and ...

BRATISLAVA 25. septembra (WN/PR) - Fixnou kombináciou perindopril / indapamid od farmaceutickej spoločnosti Servier je možné zlepšiť prežívanie a umožniť redukciu výskytu koronárnych a obličkových príhod u diabetikov, podľa výsledkov antihypertenzného ramena prelomovej päťročnej štúdie ADVANCE (Action in Diabetes and Vascular diseases: PreterAx and DiamicroN MR Controlled Evaluation), ktoré boli 2. septembra 2007 zverejnené a prezentované na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti a publikované online v časopise Lancet.
ADVANCE je najväčšou štúdiou, aká sa doteraz realizovala u pacientov s diabetom 2. typu.
Do tejto multicentrickej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdie bolo celkovo zaradených 11 140 pacientov s diabetom 2. typu z 20 krajín celého sveta. Zaradení boli normotenzní pacienti aj pacienti s hypertenziou, ktorí už užívali zvyčajnú liečbu, aká sa predpisuje pacientom s diabetom, vrátane iných antihypertenzív.
ADVANCE ukázala, že fixná kombinácia perindopril / indapamid od farmaceutickej spoločnosti Servier znižuje celkovú mortalitu o 14 % a kardiovaskulárne úmrtia o 18 %. V absolútnych číslach možno povedať, že liečbou fixnou kombináciou perindopril / indapamid 79 pacientov počas 5 rokov zabránime jednému úmrtiu. Fixná kombinácia perindopril / indapamid zachraňuje životy. Okrem toho sa u pacientov s fixnou kombináciou perindopril / indapamid zaznamenala signifikantná 14% redukcia všetkých koronárnych príhod a 21% redukcia renálnych príhod. To znamená, že jednej koronárnej príhode zabránime liečbou fixnou kombináciou perindopril / indapamid 75 pacientov počas 5 rokov a jednej renálnej príhode liečbou fixnou kombináciou perindopril / indapamid 20 pacientov počas 5 rokov.
„Výsledky štúdie ADVANCE by mali mať významný dopad na odporúčania, klinickú prax a verejnú politiku,“ hovorí spoluzodpovedný organizátor štúdie profesor Stephan MacMahon z George Institute for International Health v Sydney, Austrálii a dodáva: „Uvedené výsledky znamenajú významný krok vpred v zdravotnej starostlivosti pre milióny osôb s diabetom 2. typu na celom svete. Liečba fixnou kombináciou perindopril / indapamid znižuje pravdepodobnosť úmrtia na komplikácie diabetu o takmer jednu pätinu, prakticky bez vedľajších účinkov.“
Dôvodom výberu fixnej kombinácie perindopril / indapamid pre štúdiu ADVANCE bola potvrdená účinnosť v liečbe poškodenia veľkých artérií aj mikrocirkulácie, ktoré sa bežne vyskytujú u hypertonikov aj diabetikov. Okrem toho fixná kombinácia perindopril / indapamid poskytuje významnú antihypertenznú účinnosť, špecifický benefit z hľadiska perfúzie myokardu a ochrany srdca a obličiek.
Na celom svete je približne 250 miliónov pacientov s diabetom, väčšina z nich nakoniec podľahne alebo bude zmrzačená v dôsledku komplikácií ich základného ochorenia. Najčastejšou príčinou úmrtia diabetikov sú ochorenia srdca. Veľká časť pacientov trpí aj postihnutím obličiek. V roku 2006 vydala Organizácia spojených národov vyhlásenie o potrebe zintenzívnenia medzinárodných opatrení na boj proti globálnej epidémii diabetu.
„Ukazuje sa, že diabetes mellitus je jednou z najväčších hrozieb 21. storočia pre zdravotný stav obyvateľstva na celom svete. Pozitívne ovplyvnenie zdravotného stavu vďaka liečbe fixnou kombináciou perindopril / indapamid pozorované v štúdii ADVANCE sa dosiahlo navyše od prospešných účinkov poskytovaných existujúcou liečbou, ktorú už pacienti užívali. Keby sa benefit fixnej kombinácie perindopril / indapamid získaný v štúdii ADVANCE aplikoval len na polovicu celosvetovej populácie pacientov s diabetom, zabránime viac ako miliónu úmrtí počas piatich rokov... teraz máme dôvod na zváženie rutinnej liečby fixnou kombináciou perindopril / indapamid u pacientov s diabetom 2. typu,“ dodáva profesor John Chalmers, spoluzodpovedný hlavný riešiteľ štúdie ADVANCE z George Institute for International Health, „pričom liečba má zabezpečovať okrem efektívnej kontroly tlaku krvi aj špecifický účinok na veľké artérie a aj na najmenšie cievy, tzv.mikrocirkuláciu. Takým liekom na zníženie tlaku krvi, ktorý má navyše účinok nad rámec kontroly tlaku krvi, t.j. ochranu srdca, obličiek je práve fixná kombinácia perindopril / indapamid od farmaceutickej spoločnosti Servier.

Štúdia ADVANCE bola iniciovaná a dizajnovaná riešiteľmi a finančne sponzorovaná inštitúciami: The George Institute for International Health, University of Sydney a Servier. Výsledky druhého ramena štúdie, ktorého cieľom je zhodnotenie benefitu a rizík intenzívneho znižovania glykémií, budú zverejnené neskôr.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať