Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vakcinácia proti RKM chráni viac než sa predpokladalo

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) - Najnovšia štúdia zameraná na pôsobenie vakcíny proti rakoviny krčka maternice (RKM) Silgard dokázala, že okrem štyroch typov, voči ktorým je zacielená, čiastočne zabraňuje infekcii aj ďalšími desiatimi kmeňmi vírusu HPV. Podľa výsledkov výskumu teda chráni pred 90 percentami kmeňov spôsobujúcich toto zhubné ochorenie. ...

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) - Najnovšia štúdia zameraná na pôsobenie vakcíny proti rakoviny krčka maternice (RKM) Silgard dokázala, že okrem štyroch typov, voči ktorým je zacielená, čiastočne zabraňuje infekcii aj ďalšími desiatimi kmeňmi vírusu HPV. Podľa výsledkov výskumu teda chráni pred 90 percentami kmeňov spôsobujúcich toto zhubné ochorenie.

Zistenie by mohlo podľa onkogynekologičky Stephanie Blank z Inštitútu proti rakovine na New York University prispieť k zlepšeniu pozície žien v rozvojových krajinách, kde sú rozšírenejšie niektoré ďalšie kmene a kde sa s cieľom odhaliť liečiteľné karcinómy v ranom štádiu, len zriedkavo vykonávajú PAP stery.

Vakcínu proti RKM pozná ľudstvo od roku 2006, očakáva sa schválenie ďalšej, no očkovanie štvorvalentnou preventívnou očkovacou vakcínou Silgard je zatiaľ jedinou možnosťou ako predísť vzniku RKM pokiaľ je pôvodcom vírus HPV. Trojročná štúdia, do ktorej sa zapojilo 17 600 mladých žien odhalila, že vakcína chráni proti 12 z 15 kmeňov vírusu, ktoré RKM spôsobujú a tiež chráni pred dvoma, ktoré vedú k vzniku genitálnych bradavíc. Ženy pri zaradení do štúdie neboli infikované žiadnym HPV typom, ktoré zastrešuje vakcína ani inými desiatimi onkotypmi. V rámci testovania dostali tri dávky vakcíny a potom absolvovali potrebné testy. Štúdia však neposkytla odpoveď na to, aké sú možnosti protektívneho účinku proti vzniku karcinómu, ak ho spôsobil niektorý z týchto typov HPV u žien, ktoré už boli vystavené HPV v čase očkovania, ani u žien, ktoré sú HIV-pozitívne.

Na základe predbežných odhadov a rozsiahleho očkovania, najmä v rozvojových krajinách, sa dá predpokladať, že vakcináciou by sa každoročne dalo zabrániť vzniku ďalších 30 až 40-tisíc prípadov RKM. Len v USA lekári potvrdia RKM u 9 710 žien ročne, diagnóza si každoročne vyžiada asi 3 700 životov. Vo svetovom meradle je situácia podobná. Každý rok pribudne asi pol milióna nových prípadov, pričom 233-tisíc žien na RKM zomrie. Ako zdôraznil viceprezident Americkej akadémie pediatrie Michael Segarra, treba, aby ženy naďalej absolvovali pravidelné PAP stery, pretože vakcína nepokrýva všetky kmene HPV, ale dodal, že "vždy, keď sa dá znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny, je to veľmi významné".

Vakcinácia je v európskych krajinách schválená pre deti a adolescentov vo veku od 9 do 15 rokov a ženy vo veku od 16 do 26 rokov na prevenciu RKM a iných bunkových zmien spojených s HPV infekciou, vrátane genitálnych bradavíc. V SR uhrádzajú zdravotné poisťovne od 1. apríla desať percent zo sumy vakcíny iba 12-ročným dievčatám. Dievčatá vo veku 11 rokov a 364 dní teda získajú očkovaciu látku lacnejšie o vyše 1 500 Sk. Cieľom očkovania je prevencia voči ochoreniu, ktorého spúšťačmi sú typy HPV - 6, 11, 16 a 18. Posledné dva spôsobujú až 70 percent nádorov krčka maternice. Typy 6 a 11 vedú v 90 percentách k vzniku genitálnych bradavíc.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať