Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Testujú nový liek na rakovinu

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Lekári dúfajú, že nový liek proti rakovine kože by mohol zlikvidovať nádorové bunky nadbytkom kyslíku. Na rozdiel od normálnych buniek, ktoré si vedia relatívne jednoducho regulovať úroveň kyslíka, rakovinové bunky nemetabolizujú kyslík. S použitím nového lieku by bolo možné zaplaviť bunky kyslíkom, zastaviť tak ...

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Lekári dúfajú, že nový liek proti rakovine kože by mohol zlikvidovať nádorové bunky nadbytkom kyslíku. Na rozdiel od normálnych buniek, ktoré si vedia relatívne jednoducho regulovať úroveň kyslíka, rakovinové bunky nemetabolizujú kyslík. S použitím nového lieku by bolo možné zaplaviť bunky kyslíkom, zastaviť tak rast rakovinových buniek a docieliť ich odumretie. Na konferencii organizácie European Cancer Organization v Barcelone to uviedol Anthony Williams, viceprezident farmaceutickej spoločnosti Synta. "Využijeme pomyslenú Achillovú pätu rakovinových buniek," uviedol Williams.

Nový liek nemá žiaden účinok na normálne, zdravé bunky. Mohol by byť použitý i pri liečbe iných druhov rakovín, napríklad pankreasu či vaječníkov. Liek testovali na 81 pacientoch s rakovinou kože. Lekári testovali, koľko žili pacienti liečení klasickou chemoterapiou a koľko žili pacienti, ktorí užívali kombináciu chemoterapie a nového lieku. Podľa výsledkov výskumu, skupina pacientov s novým liekom žila priemerne dvakrát tak dlho, než sa ich ochorenie zhoršilo. Pretože liek pôsobí iba na rakovinové bunky, nemá výrazné vedľajšie účinky. Bolesti chrbta a vyčerpanosť sa objavili iba u menej než 5 percent pacientov. Farmaceutická spoločnosť začne čoskoro rozsiahlejší výskum na viac než 600 pacientoch.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať