Pozeranie televízie môže mať vplyv na správanie detí

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Malé deti, ktoré príliš často pozerajú televíziu, môžu mať v budúcnosti problémy so správaním. Štúdia univerzity Johnsa Hopkinsa preukázala, že u detí mladších ako päť rokov, ktoré pozerajú televíziu viac ako než hodiny denne, sa výrazne zvyšuje riziko problémov so správaním. Britskí experti tvrdia, že stupeň nebezpečenstva ...

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Malé deti, ktoré príliš často pozerajú televíziu, môžu mať v budúcnosti problémy so správaním. Štúdia univerzity Johnsa Hopkinsa preukázala, že u detí mladších ako päť rokov, ktoré pozerajú televíziu viac ako než hodiny denne, sa výrazne zvyšuje riziko problémov so správaním. Britskí experti tvrdia, že stupeň nebezpečenstva závisí od individuality dieťaťa.

Vplyv televízie na správanie mladých ľudí vyvolal búrlivú debatu. Americká akadémia pediatrov odporúča, aby deti mladšie ako dva roky nepozerali televíziu vôbec a staršie deti obmedzene, menej ako dve hodiny denne. Štúdia z Hopkinsovej univerzity analyzovala údaje o 2 700 deťoch. Zahŕňala rodičov dvoj až päťročných detí, ktorých sa pýtali na obvyklé pozeranie televízie a následné správanie ich detí. Jeden z piatich rodičov povedal, že ich deti pozerajú televíziu vyše dvoch hodín denne. U detí, ktoré majú televíziu vo svojej izbe, okrem problémov so správaním zistili odborníci i zhoršenie sociálnych zručností a tiež problémy so spánkom.

Doktorka Cynthia Minkowitz, ktorá viedla štúdiu, hovorí, že štúdia priniesla „dôležité zistenie pre medicínu, ktorá zdôrazňuje obmedzenie pozerania televízie v detstve.“ Podľa lektora psychoterapie v Roehmaptonskej univerzite Richarda Housa, obmedzenie pozerania televízie nezaručí zvýšenie imúnnosti detí voči televíznemu násiliu. Podľa neho je ľudské správanie ovplyvnené širokým komplexom faktorov a sociálnymi zručnosťami. „Každé dieťa je iné, a ja som veľmi skeptický voči názoru, ktorý je paušálne vyhradený voči rodinám, kde deti môžu pozerať televíziu. Niektoré deti extrémne citlivo reagujú na efekty v televízii,“ dodal.

SITA