Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kampaň za pluralitu pokračuje v Bratislave

BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Bratislava sa v utorok stala šiestym mestom na Slovensku, kde občania mali možnosť hodením loptičky namočenej vo farbe na plachtu vyjadriť svoj názor na prípadné rušenie zdravotných poisťovní. V uplynulých dvoch týždňoch kampaň, ktorej spoluorganizátorom je Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR, bola v Košiciach, Poprade, ...

BRATISLAVA 2. októbra (SITA) - Bratislava sa v utorok stala šiestym mestom na Slovensku, kde občania mali možnosť hodením loptičky namočenej vo farbe na plachtu vyjadriť svoj názor na prípadné rušenie zdravotných poisťovní. V uplynulých dvoch týždňoch kampaň, ktorej spoluorganizátorom je Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR, bola v Košiciach, Poprade, Žiline, Banskej Bystrici a v Nitre. Vo všetkých piatich mestách dominovali hody loptičkou namočenou v červenej farbe, čím občania vyjadrovali nesúhlas s rušením zdravotných poisťovní. "Šesť názorových máp podporuje požiadavky občianskej petície, ktorá si zaslúži pozornosť poslancov NR SR," uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč.

Petíciu za zachovanie plurality v zdravotníctve podpísalo takmer 160 tis. občanov. Počet platných podpisov podľa Kováča presiahol stotisícovú hranicu, podľa zákona sa teda ňou musí zaoberať parlament. ZZP žiada, aby NR SR prerokovala petíciu ešte skôr, ako bude rozhodovať v druhom čítaní o vládnom návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. "Ide o prvú petíciu v zdravotníckom sektore, ktorá prekročila počet 100 tisíc a o prvú petíciu po štyroch rokoch, ktorou sa bude musieť parlament zaoberať. Vyjadrenia ministra Valentoviča však smerujú k znevažovaniu tohto dôležitého inštitútu demokracie, pričom dodnes nezaujal k požiadavkám petície relevantné stanovisko," povedal Kováč.

ZZP je presvedčené, že postoj ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča k občianskej petícii je aj prejavom frustrácie z neúspechu, s ktorou sa stretli petície, iniciované aj členmi strany Smer-SD, ktoré požadovali vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. Podľa informácií ZZP sa za celý polrok ich trvania pod ne podpísalo spolu okolo 16 tis. občanov. "Počas celého roka, odkedy sa minister Valentovič usiluje presadiť legislatívne zmeny idúce proti slobodnej voľbe a súťaži, sme svedkami jeho ignorancie voči názoru verejnosti. Ide o účelové znevažovanie postojov vyjadrených v celom rade prieskumov verejnej mienky, voči názorom odbornej verejnosti a aj zdravotníckeho sektora," dodal Kováč.

Novela zákona o zdravotných poisťovniach nariaďuje zdravotným poisťovniam, že zisk musia použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti. Minister Valentovič pri predkladaní návrhu novely zákona v prvom čítaní upozornil, že predložený návrh novely neruší pluralitný systém a neupiera slobodnú voľbu. Pre kampaň dokonca podal na ZZP trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. ZZP však argumentuje uznesením vlády, ktoré vyslovene hovorí o vytvorení jednej verejnoprávnej poisťovne, ako aj opakovanými výrokmi premiéra Roberta Fica, podľa ktorého sa má legislatívne vytvoriť prostredie vedúce k systému jednej poisťovne poskytujúcej verejné zdravotné poistenie.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať