Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Diabetici 2. typu dostali novú šancu na lepší život

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Počet diabetikov vo svete dramaticky narastá a situácia na Slovensku nie je tiež uspokojivá. Asi 100 000 ľudí so sladkou krvou v SR ani o svojom ochorení nevie. Neskoré stanovenie diagnózy, čo často súvisí s ich nezáujmom vyhľadať lekára, následne mnohým výrazne komplikuje zdravotný stav a liečbu. Kým v roku 1980 ...

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Počet diabetikov vo svete dramaticky narastá a situácia na Slovensku nie je tiež uspokojivá. Asi 100 000 ľudí so sladkou krvou v SR ani o svojom ochorení nevie. Neskoré stanovenie diagnózy, čo často súvisí s ich nezáujmom vyhľadať lekára, následne mnohým výrazne komplikuje zdravotný stav a liečbu. Kým v roku 1980 bolo v SR 122 000 (zistených) diabetikov, pred troma rokmi ich bolo už 287 000. Výpočty naznačujú, že v roku 2010 bude vo svete 210 miliónov diabetikov, teda o 70 miliónov viac než v súčasnosti. Ročný svetový prírastok odhadujú odborníci na 23,3 milióna ročne. Podľa odhadov, v roku 2025 bude žiť na svete už 300 miliónov ľudí s cukrovkou.

Pozitívom je, že väčšina - 90 percent zo všetkých pacientov má diabetes 2. typu, ktorý sa dá liečiť i bez inzulínu, orálnymi antidiabetikami. Lieky im majú pomôcť stimulovať uvoľňovanie inzulínu v pankrease (podžalúdkovej žľaze), zvýšiť schopnosť organizmu využívať inzulín (produkovaný pankreasom), znižovať produkciu glukózy (základný zdroj energie) v pečeni a spomaľovať trávenie cukrov v čreve. Lieky samotné však nestačia a potrebná je aj celková zmena životného štýlu chorého. Cieľom lekárov na celom svete je preto pomôcť pacientom uvedomiť si to, čím by sa vyhli inzulínovej liečbe, respektíve ju oddialili.

Novinkou v liečbe tohto typu diabetu je liek s účinnou látkou sitagliptín, ktorý zatiaľ ako jediný dokáže stimulovať vlastnú schopnosť organizmu udržiavať hladinu glukózy v norme. "Doterajšie orálne antidiabetiká nepôsobili na úrovni inkretínových hormónov, ktoré sú pri vyrovnávaní hladiny cukru v krvi dôležité. Sitagliptín ovplyvňuje inkretínové hormóny a zároveň znižuje hladinu hormónu glukagónu," uviedol diabetológ Jaroslav Fábry. Ako dodal, rozširuje sa tak obzor manažmentu liečby diabetu 2. typu. Liek, určený pacientom starším ako 18 rokov blokuje v tele chorého rozklad inkretínových hormónov, ktoré sa uvoľňujú po jedle a stimulujú pankreas. Ten vytvára inzulín. Účinná látka však nepôsobí v prípade, že hladiny cukru v krvi sú nízke a teda ich ďalšie zníženie je neželané. Zároveň znižuje množstvo cukru, ktoré vytvára pečeň tak, že zníži hladinu hormónu glukagónu. Tento menej známy hormón má v tele opačnú funkciu ako inzulín. Kým inzulín zabezpečuje, aby sa glukóza z potravy dostala do vnútra bunky a tam sa premenila na energiu, glukagón dodáva do organizmu cukor, keď jeho hladina priveľmi klesne.

Ako sa vyjadril predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Marián Mokráň, "liek s novým fyziologickým mechanizmom účinku na diabetes mellitus 2. typu by mal liečbu diabetikov 2. typu posunúť zasa o kúsok dopredu a zdôraznil, že prináša účinnú, dobre tolerovanú a pohodlnú liečbu.

Cukrovka, ktorú mnohí odborníci prirovnávajú k epidémii 21. storočia, sa stáva trpkou realitou aj na Slovensku. Počet ľudí s diagnózou diabetes mellitus 2. typu je totiž v SR vyšší než je európsky priemer. I keď ochorenie môže súvisieť s istými dedičnými predispozíciami, mnohí si ochorenie sami spôsobujú nezdravým životným štýlom - nedostatkom pohybu a nezdravou stravou, ktoré vedú k nadváhe a obezite. Preukázalo sa napríklad, že až 95 percent novodiagnostikovaných diabetikov 2. typu zanedbáva telesnú aktivitu a vyše 87 percent má nadváhu. Vznik ochorenia podporuje aj vysoký krvný tlak či pôrod dieťaťa s pôrodnou hmotnosťou nad 4 000 gramov.

Na ochorenie môže upozorniť časté močenie, nižšia výkonnosť, neutíchajúci smäd, vyčerpanosť a bezdôvodné chudnutie. Niekedy však pretrváva bez príznakov aj celé roky. Aj preto by sa mali Slováci viac zaujímať o svoj zdravotný stav a absolvovať jednoduché vyšetrenie krvi. Cukrovka totiž nebolí, ale keď začne, prejaví sa poškodeniami zraku, až slepotou, ochoreniami obličiek, kardiovaskulárnymi ochoreniami a celkovým zhoršením zdravotného stavu.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať