Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Súkromné nemocnice sa v návrhu siete neobjavia

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - V návrhu verejnej minimálnej siete nemocníc sa budú nachádzať iba zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková. Zo zoznamu tak vypadne nemocnica v Košiciach-Šaci, ako aj Onkologický ústav sv. Alžbety (OÚSA) v Bratislave. ...

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - V návrhu verejnej minimálnej siete nemocníc sa budú nachádzať iba zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková. Zo zoznamu tak vypadne nemocnica v Košiciach-Šaci, ako aj Onkologický ústav sv. Alžbety (OÚSA) v Bratislave. Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Košiciach-Šaci bola pritom ešte súčasťou pôvodného návrhu, ktorý ministerstvo zdravotníctva (MZ) predložilo v júli. Ďalšie oddelenia košickej súkromnej nemocnice a OÚSA zaradilo ministerstvo do zoznamu až dodatočne po pripomienkovom konaní.

Balázsiková ako dôvod vyškrtnutia súkromných zdravotníckych zariadení z návrhu siete uviedla, že štát dokáže garantovať iba zdravotnú starostlivosť poskytovanú v štátnych zdravotníckych zariadeniach, teda tých, na ktoré ma priamy dosah prostredníctvom MZ. Podľa nej "viaceré médiá naznačovali možné lobistické tlaky, ktorým MZ pri rozhodovaní o zozname mohlo podľahnúť, či prípadný klientelizmus. Preto bolo rozhodnuté týmto spôsobom," konštatovala Balázsiková.

Návrh novely nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti stanovuje minimálnu sieť nemocníc pre zabezpečenie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Pôvodne sa v ňom nachádzalo 42 zdravotníckych zariadení, ktoré sú povinné zabezpečovať účinnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť najmä o pacienta, ktorého priviezla záchranná zdravotná služba. Návrh taktiež obsahoval zoznam 23 poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť. V rámci pripomienkového konania pribudol do návrhu Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, ako aj niektoré oddelenia Nemocnice Košice-Šaca. Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie tak v návrhu doplnilo vnútorné lekárstvo, anestéziológia a intenzívna medicína a ďalšie odbory. V polovici septembra vláda rokovanie o sieti nemocníc prerušila.

Úpravu, podľa ktorej sa v sieti ocitnú iba štátne zdravotnícke zariadenia, avizoval vo štvrtok predseda vlády Robert Fico na Hospodárskom klube. "Dopredu upozorňujem, že vo vláde budeme presadzovať myšlienku, že v tejto minimálnej sieti by sa mali objaviť len štátne zdravotnícke zariadenia," vyhlásil premiér.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať