Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Laparoskopická operácia prietrže skráti práceneschopnosť

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Prietrž (hernia), ľudovo nazývaná aj "pruh" patrí medzi najčastejšie "chirurgické" ochorenia. Postihuje 5 až 10 percent obyvateľov, teda len na Slovensku ročne asi pol milióna ľudí. Najčastejšie ide o takzvanú slabinovú prietrž, ktorú lekári zistia vo väčšine - 90 percentách u mužov. Ostatné druhy ...

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Prietrž (hernia), ľudovo nazývaná aj "pruh" patrí medzi najčastejšie "chirurgické" ochorenia. Postihuje 5 až 10 percent obyvateľov, teda len na Slovensku ročne asi pol milióna ľudí. Najčastejšie ide o takzvanú slabinovú prietrž, ktorú lekári zistia vo väčšine - 90 percentách u mužov. Ostatné druhy prietrže - v jazvách, pupočné a stehenné skôr postihujú ženy.

Podľa záznamov sa prietrž pokúsil po prvý raz operovať Praxagoras z ostrova Kos v roku 400 pred naším letopočtom. Nie je známe ako zákrok dopadol, no mnohé iné chirurgické úkony sa aj o sto rokov neskôr končili často neúspechom. Neskôr sa našli účinné spôsoby ako prietrž, ktorá vzniká pretrhnutím oslabenej brušnej steny, úspešne odstrániť.

Dnes využívajú lekári pri náprave niektorého z vytlačených brušných orgánov z jeho pôvodného miesta (smerom do prietržového vaku) klasickú chirurgickú metódu a laparoskopiu. Hoci laparoskopickú vežu má dnes k dispozícii 87 percent všetkých chirurgických oddelení v SR, nie každý ju využíva rovnako. "Žlčník môže operovať laparoskopicky každý, slepé črevo sa robí iba na dvadsiatich chirurgiách, prietrž na siedmich, črevá a štítne žľazy na dvoch, slezina na jednej, teda pokiaľ hovoríme o týchto zákrokoch ako o rutinných operáciách. Aby sa za také dali považovať, ročne by ich malo každé pracovisko vykonať 20 až 30," povedal primár Oddelenia miniinvazívnej chirurgie a endoskopie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ľubomír Marko.

Príznaky ochorenia závisia od toho, o aký typ prietrže ide. Bolesti v oblasti slabín pri dlhšom státí, alebo chôdzi pociťujú pacienti so slabinovou alebo stehennou prietržou. Následne môžu v rovnakej oblasti pozorovať vydutie. Toto v ľahu mizne, no pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku , teda pri kašli, alebo tlaku na stolicu sa opakovane prejavuje. Ak ochorenie nesprevádzajú komplikácie, obsah prietržového vaku môžu chirurgovia vrátiť (reponovať) späť do brušnej dutiny.

Komplikácia sa môže objaviť napríklad následkom zdvihnutia ťažkého predmetu, keď sa brušné útroby vydujú do prietržového vaku. Pôsobením svalov dochádza k ich stlačeniu tak, že sa nemôžu voľne zasunúť späť. Ide o tzv. priškrtenie prietrže. Prejavuje sa to prudkou bolesťou, zastavením plynov, stolice, občas aj nutkavým pocitom vracať, či vracanie samotné. Tu hrozí porucha prekrvenia takto priškrteného orgánu a možnosť, že odumrie. Ako povedal Marko, jediný spôsob ako sa dá prietrž liečiť, je rýchly operačný zákrok. Aby sa predišlo možnému vzniku priškrtení, prietrže by sa mali operovať v neakútnom stave.

Moderná laparoskopická operácia prietrže má niekoľko výhod. "Kozmetický efekt je oveľa lepší, hospitalizácia sa skráti na jeden až dva dni v porovnaní s asi štyrmi dňami, keď sa operuje klasickou metódou. Skracuje sa aj obdobie práceneschopnosti. Pri klasickej operácii zostávajú pacienti po operácii prietrže v nemocnici aj šesť týždňov, pri laparoskopickej to je asi 10 dní. Navyše v 30 percentách pacientov operovaných klasicky, vzniká infekcia alebo hematóm", spresnil Marko.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať