Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Očkovanie proti hepatitíde typu C neexistuje, liečiť sa dá

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) - Bolesť hlavy, žalúdka či svalov, svalová vyčerpanosť, únava, znížená chuť do jedla, zníženie výkonnosti, alebo mierne zvýšená teplota sú prvotné príznaky hepatitídy C - ochorenia, ktoré sa prakticky neprejavuje žltým sfarbením pokožky, ako je to pri iných typoch hepatitídy. Mohlo by sa zdať, že sa týka iba vyhradenej ...

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) - Bolesť hlavy, žalúdka či svalov, svalová vyčerpanosť, únava, znížená chuť do jedla, zníženie výkonnosti, alebo mierne zvýšená teplota sú prvotné príznaky hepatitídy C - ochorenia, ktoré sa prakticky neprejavuje žltým sfarbením pokožky, ako je to pri iných typoch hepatitídy.

Mohlo by sa zdať, že sa týka iba vyhradenej skupiny obyvateľstva ako sú narkomani, no keďže vírus hepatitídy C sa prenáša priamym kontaktom s infikovanou krvou, nie je to tak. Ak sa nepoužívajú jednorazové ihly, nakaziť sa ňou dá pri tetovaní, piercingu, akupunktúre a podobne. Šírenie infekcie môže nastať medzi príbuznými pri používaní spoločných hygienických pomôcok ako sú žiletky, zubné kefky, manikúrové nožničky alebo pohlavným stykom s osobou infikovanou vírusom. Prenos je možný aj medzi tehotnou ženou a dieťaťom. Odhady poukazujú na to, že len v Európe a USA je asi 3 až 15 percent všetkých tehotných žien nakazených nebezpečným vírusom. V piatich percentách prípadov pritom žena svoje dieťa aj infikuje. Samotným dojčením bábätka sa ale vírus neprenáša. Odborníci sa zhodujú, že riziko nákazy hrozí aj pri zahraničných cestách. Najnebezpečnejšími destináciami z hľadiska možnej nákazy sú Taliansko, Grécko, Egypt, Tunisko, Turecko, Ázia, južná Amerika.

Mnoho nakazených sa o svojej chorobe dozvedelo až po roku 1992, keď sa do praxe zaviedli nové diagnostické testy schopné odhaliť prítomnosť vírusu. Je veľa pacientov, ktorí sa aj z tohto dôvodu v minulosti nakazili vírusom pri transfúzii krvi alebo krvných derivátov po haváriách, alebo počas operácií.

Vakcína, účinná proti hepatitíde C v súčasnosti neexistuje a jedinou možnosťou ako sa úplne chrániť je zamedziť kontakt s krvou nakazenej osoby. Mnohí o svojom ochorení ani nevedia, takže nie sú opatrní pri kontakte s ostatnými. Absolvovanie vyšetrenia a včasné odhalenie ochorenia môže zabrániť ďalšiemu prenosu a pomôcť zmierniť vážne následky hepatitídy C. Ochorenie sa dá úspešne liečiť a účinnosť liečebných postupov sa za posledných päť rokov dramaticky zvýšila. Jej cieľom je úplné odstránenie vírusu z organizmu.

Dĺžka liečby, ale aj pravdepodobnosť jej úspechu závisí od typu vírusu, ktorým je pacient infikovaný a od toho, koľko vírusových častíc sa v organizme nachádza a ako dlho už má pacient vírus v tele, závisí aj od veku pacienta a prístupu k liečbe. Odborníci dnes vedia pomerne presne predpovedať pravdepodobnosť úspešnosti liečby u jednotlivých pacientov, pričom niektorí majú až 90-percentnú šancu na úplné vyliečenie. Účinne sa môžu liečiť všetci pacienti, ktorí splnia liečebné kritériá. Napríklad, ak sa pacient infikoval pri užívaní drog, podmienkou hradenia liečby je preukázaná polročná drogová abstinencia. Liečba je plne hradená zdravotnými poisťovňami.

Ochorenie sa začína fázou nazývanou akútna hepatitída C. Trvá pol roka, pričom asi len u 10 percent pacientov sa imunitný systém dokáže vyrovnať s vírusom v tomto štádiu. Príznaky sú zväčša nevýrazné a ochorenie sa často neodhalí. Chronickou formou trpí až 90 percent všetkých pacientov. Táto forma sa môže niekoľko rokov aj neprejaviť, alebo na seba upozorní len mierne zvýšenými hodnotami pečeňových testov. Lekári ju často diagnostikujú náhodne pri iných vyšetreniach.

Pri liečbe akútnej formy sa odporúča pokoj na lôžku a racionálna strava. Súčasťou liečby je aj užívanie vitamínov a látok chrániacich pečeň. Pri chronickej forme pozostáva liečba z kombinovanej terapie pegylovanými interferónmi alfa a ribavirínom. Pegylovaný interferón má dlhší účinok než "obyčajný". Interferón alfa bráni množeniu vírusu a podporuje imunitný systém v boji proti infekcii. Pacienti ho užívajú vo forme podkožných injekcií raz do týždňa. Ribavirín je antivírusová látka, ktorú prijímajú tabletkovou formou. Dávka závisí od hmotnosti pacienta. Samostatne nemá na liečbu výrazný vplyv, osvedčil sa len v kombinácii s interferónom alfa. Dĺžka liečby je individuálna, závisí od genotypu vírusu. Úspešnosť liečby však môže pozitívne ovplyvniť aj disciplinovanosť pacienta.

Ignorácia liečby urýchľuje zlý zdravotný stav chorého. Ochorenie sa prejaví zväčšením pečene, častou diagnózou je cirhóza pečene, hepatitídu C sprevádza zadržiavanie tekutín v tele, opuchy členkov a zväčšenie obvodu brucha (ascites), krvácanie z pažerákových varixov, úbytok hmotnosti, chradnutie svalstva, zmeny na koži, svrbenie, dezorientácia, tiež postihnutie mozgu a poruchy krvnej zrážanlivosti. Možná je aj rakovina pečene. Vírusová hepatitída C je v súčasnosti najčastejšou príčinou zlyhania pečene a v rozvinutých krajinách aj najčastejšou príčinou transplantácie pečene.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.