Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nobelovu cenu získali vedci, skúmajúci kmeňové bunky

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) - Tohtoročnú Nobelovu cenu za medicínu získali Američania Mario Capecchi, Oliver Smithies a Brit Martin Evans, za ich výskum v oblasti genetiky. Medzinárodná trojica vedcov sa zaoberala výskumom kmeňových buniek. Pri svojich pokusoch na myšiach cielene modifikovali gény hlodavcov. Vďaka tomuto výskumu by sa dalo zistiť, ...

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) - Tohtoročnú Nobelovu cenu za medicínu získali Američania Mario Capecchi, Oliver Smithies a Brit Martin Evans, za ich výskum v oblasti genetiky. Medzinárodná trojica vedcov sa zaoberala výskumom kmeňových buniek. Pri svojich pokusoch na myšiach cielene modifikovali gény hlodavcov. Vďaka tomuto výskumu by sa dalo zistiť, akým spôsobom napádajú organizmy zdravých ľudí choroby ako rakovina, cukrovka či rozličné kardiovaskulárne a neurovegetatívne ochorenia.

"Modifikácia génov u myší prenikla do všetkých oblastí biomedicíny. Jej dopad na pochopenie funkcie génov a úžitok pre ľudstvo sa bude v nasledujúcich rokoch len zvyšovať," vyhlásil výbor pre udeľovanie Nobelovej ceny. Minulý rok získali túto cenu Američania Andrew Fire a Craig Mello za výskum ribonukleovej kyseliny. Nobelovu cenu za medicínu vyhlásili už tradične ako prvú. Výbor v tomto týždni vyhlási nositeľov cien za fyziku, chémiu, literatúru a mier. Poslednou bude Nobelova cena za ekonómiu, ktorú udelia 15. októbra. Oficiálny ceremoniál udeľovania cien bude v Štokholme 10. decembra.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať