Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tripartita trvá na zvýšení platieb štátu

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) - Členovia odvetvovej tripartity v zdravotníctve budú trvať na zvýšení platieb štátu, ktoré odvádza ako poistné za svojich poistencov. Ako po pondelňajšom rokovaní uviedli predstavitelia zamestnávateľov aj odborárov, systém je nedofinancovaný, na čo doplácajú predovšetkým zdravotnícki pracovníci nízkym odmeňovaním. ...

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) - Členovia odvetvovej tripartity v zdravotníctve budú trvať na zvýšení platieb štátu, ktoré odvádza ako poistné za svojich poistencov. Ako po pondelňajšom rokovaní uviedli predstavitelia zamestnávateľov aj odborárov, systém je nedofinancovaný, na čo doplácajú predovšetkým zdravotnícki pracovníci nízkym odmeňovaním. Ako uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič, napriek prijatým opatreniam nie je spokojný s úrovňou odmeňovania v zdravotníctve. Minister potvrdil, že aj na štvrtkovom rokovaní vlády bude pre svoj rezort žiadať navýšenie platieb štátu.

Podľa predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antona Szalaya by nestačilo zvýšenie platieb štátu na 4,5 % priemernej mesačnej mzdy, ako to avizoval predseda vlády Robert Fico. Zamestnávatelia, odbory aj minister sa zhodli na tom, že tieto platby by mali na budúci rok stúpnuť na 5 %. Menšie navýšenie by totiž podľa Szalaya nezaručilo stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, aby neodchádzali do zahraničia.

Szalay upozornil, že nemocnice majú problémy aj s dodržiavaním Zákonníka práce po jeho novelizácii, tá obmedzila množstvo nadčasovej práce, ktorú môžu zdravotnícki pracovníci vykonávať. Predseda Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko pripustil ťažkosti nemocníc pri dodržiavaní pracovnej legislatívy. "Pre riaditeľov nemocníc je dôležitejšie zabezpečovať poskytovanie zdravotníckej starostlivosti," povedal Petko. Podľa Szalaya problém dodržiavania už otvárajú aj europoslanci, keďže väčšina krajín Európskej únie má problémy práve v zdravotníctve. Minister Valentovič si nemyslí, že by situácia bola až taká dramatická, problémy však nepopiera. Ako dodal, odvetvová tripartita sa k problematike Zákonníka práce vráti približne o dva týždne, kedy už budú známe definitívne dopady zákonníka na nemocnice.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať