Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pohoršení krokmi vlády píšu premiérovi

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD) je sklamaná neriešením ich situácie zo strany vlády v podobe odďaľovania prípravy zákonov o kompenzácii zdravotného postihnutia a zákona o službách, resp. neudržateľnej situácie v poskytovaní kompenzačných pomôcok. Listom so žiadosťou o pomoc sa preto obrátili na predsedu ...

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD) je sklamaná neriešením ich situácie zo strany vlády v podobe odďaľovania prípravy zákonov o kompenzácii zdravotného postihnutia a zákona o službách, resp. neudržateľnej situácie v poskytovaní kompenzačných pomôcok. Listom so žiadosťou o pomoc sa preto obrátili na predsedu vlády Roberta Fica. O jeho znení dnes informovala médiá predsedníčka OMD Andrea Madunová.

Predstavitelia OMD v liste Ficovi pripomínajú svoju odkázanosť na používanie mechanických a elektrických vozíkov a niekoľkohodinovú pomoc inej osoby, buď rodinného príslušníka, alebo osobných asistentov. "Od nástupu Vašej vlády sme netrpezlivo očakávali ukončenie prác na pripravovaných zákonoch, zákona o kompenzácii zdravotného postihnutia a zákona o službách," uvádza Madunová poukazujúc na neudržateľnosť situácie, pretože napríklad peňažný príspevok na osobnú asistenciu vo výške 55 korún na hodinu prestáva podľa OMD plniť svoj účel a občania s postihnutím majú obrovské problémy nájsť za takúto nízku cenu práce osobných asistentov. "Rozhodnutie ministerky Viery Tomanovej, že spomínané zákony nepôjdu do Vlády SR a ich prijatie sa opätovne odďaľuje, bolo pre nás obrovským sklamaním," dodáva Madunová.

Neudržateľná situácia je podľa postihnutých aj v oblasti kompenzačných pomôcok poskytovaných zdravotnými poisťovňami, kde žiadali Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) o zmeny v oblasti predpisovania kompenzačných pomôcok, konkrétne mechanických a elektrických vozíkov. Preto boli prekvapení novým Opatrením MZ, ktorým sa vydáva zoznam zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia, ktoré podľa OMD ešte výraznejšie obmedzuje prístup občanov s ťažkým postihnutím k zdravotníckym pomôckam, predovšetkým k mechanickým a elektrickým vozíkom, keďže sa na ne zvýšili doplatky, ktoré predstavujú niekoľko tisíc korún. "Sme hlboko pohoršení, že vláda, ktorá pri svojom nástupe vyhlasovala, že bude sociálna a poukazovala na chyby tej predchádzajúcej, robí kroky, ktoré sú likvidačné a zasahujú práve tých, ktorí sú bezbranní - občania s postihnutím," uvádza sa v liste. OMD premiérovi tiež pripomína záväzky, vyplývajúce Slovensku z Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, podľa ktorého osoby so zdravotným postihnutím by mali mať možnosť aktívne sa podieľať na rozhodovacích procesoch o politikách a o programoch, vrátane tých, ktoré sa ich priamo týkajú.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať