Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Muž upadol do kómy po uštipnutí komárom

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Brit dovolenkujúci v Spojených štátoch amerických sa stal prvou európskou obeťou nebezpečného vírusu, ktorým ho pri uštipnutí infikoval komár. Predpokladá sa, že 35-ročného maliara - dekoratéra Michaela Nicholsona z Livingstonu bodol hmyz počas rybačky v New Hampshire, kde bol s rodinou ešte v lete. Medzitým už Michael ...

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Brit dovolenkujúci v Spojených štátoch amerických sa stal prvou európskou obeťou nebezpečného vírusu, ktorým ho pri uštipnutí infikoval komár. Predpokladá sa, že 35-ročného maliara - dekoratéra Michaela Nicholsona z Livingstonu bodol hmyz počas rybačky v New Hampshire, kde bol s rodinou ešte v lete. Medzitým už Michael otvoril oči, no vôbec nič nevníma. Hospitalizovaný je na jednotke intenzívnej starostlivosti v Edinburghskej Western General Hospital.

Vírus, známy aj ako Triple E (spôsobujúci ochorenie Eastern Equine Encephalitis - EEE) je považovaný za jeden z najnebezpečnejších, no štúdie naznačujú, že v Európe sa doteraz neobjavil. Vyskytuje sa predovšetkým na východnom pobreží USA. Po uštipnutí spôsobí smrť 35 percentám infikovaných.

Prvé príznaky sa objavia od troch do desiatich dní po uštipnutí, svojím charakterom pripomínajú chrípku, dostaví sa zápal mozgového tkaniva, kóma a smrť. Michaelova sestra Sharan McKenzie (38) by aj preto chcela varovať ľudí cestujúcich do rizikovej oblasti. Ako spresnila, napríklad britských turistov na takéto nebezpečenstvo nikto neupozorňuje. "Neexistuje liečba, takže jediné, čo môžete spraviť je chrániť sa pred uštipnutím" povedala.

Nicholson strávil s rodinou a priateľmi na Rhode Islande a v New Hampshire cez leto šesť týždňov. Do kómy upadol 31. augusta, deň po návrate domov do Škótska. Nákazu vírusom Triple E u neho lekári potvrdili 13. septembra a rodine oznámili, že je prvým takto nakazeným Európanom.

EEE je mimoriadne ojedinelé ochorenie. Z človeka na človeka sa zatiaľ nikdy neprenieslo a nákaza hrozí len pri uštipnutí hmyzom. V USA sa v rokoch 1964 až 2004 vyskytlo 220 prípadov tohto ochorenia, teda asi päť ročne.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať