Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zavedenie eHealth na Slovensku potrvá roky

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Informatizácia slovenského zdravotníctva eHealth potrvá niekoľko rokov. Ako na medzinárodnej konferencii ITAPA uviedol riaditeľ odboru informatiky ministerstva zdravotníctva Juraj Karovič, nielen na Slovensku je hlavným dôvodom pomalej informatizácie nedostatok peňazí. Ani Karovič však nevedel predstaviteľom poskytovateľov ...

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Informatizácia slovenského zdravotníctva eHealth potrvá niekoľko rokov. Ako na medzinárodnej konferencii ITAPA uviedol riaditeľ odboru informatiky ministerstva zdravotníctva Juraj Karovič, nielen na Slovensku je hlavným dôvodom pomalej informatizácie nedostatok peňazí. Ani Karovič však nevedel predstaviteľom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti stanoviť konkrétne termíny. Podľa námestníka riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Ľubomíra Vlčáka by sa však situácia mala v najbližších troch rokoch pohnúť dopredu.

Podľa zástupcu Bratislavského spolku medikov Andreja Thurza sa "o informatizácii roky hovorí, ale nič sa nerobí". Zároveň upozornil, že na informatizáciu nie sú pripravení ani zdravotnícki pracovníci. Informačné technológie vedia používať len v obmedzenej miere. "Neberú ich ako inovácie a možnosť zefektívnenia svojej práce, ale ako ďalšiu prácu navyše," skonštatoval Thurzo. Ako dodal, väčšina lekárov naďalej vedie svoju agendu "po starom", vypisuje všetko ručne a do počítača zadáva tie isté údaje neskôr. To potvrdzujú aj skúsenosti NCZI, ktorému poskytovatelia odovzdávajú štatistické údaje väčšinou v papierovej forme, menej už využívajú zasielanie dokumentov elektronickou cestou a ešte menšia časť používa web rozhranie NCZI, aj keď je jeho používanie jednoduchšie a rýchlejšie.

Podľa Karoviča, poskytovatelia často vôbec nemajú informačné systémy, ktoré by mali byť základom eHealth. Existujúce informačné systémy sú izolované a nespĺňajú medicínsko-informatické štandardy. V niektorých prípadoch dokonca nie sú ani v súlade s platnou legislatívou. Na príčine je podľa Karoviča to, že dodávatelia IT riešení podsúvajú nemocniciam systémy, ktoré vyvinuli pre iné krajiny s odlišnou legislatívou aj organizáciou zdravotníctva.

Slovensko sa dostalo do užšieho výberu krajín pre pilotný projekt LSP, ktorý má v rámci Európskej únie testovať medzinárodnú komunikáciu zdravotníckych informačných systémov. Práve chýbajúce základné systémy však môžu podľa Vlčáka spôsobiť, že Slovensko sa do projektu LSP nedostane.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať