Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Petícia za pluralitu zatiaľ nie je na programe NR SR

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Občiansku petíciu za rovnoprávne a pluralitné zdravotníctvo zatiaľ nezaradili do programu rokovania výboru pre zdravotníctvo, ani na rokovanie pléna Národnej rady SR. Na tlačovej besede to potvrdil prezident Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR Igor Dorčák. Vládna koalícia tak podľa ZZP naďalej ignoruje názory ...

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Občiansku petíciu za rovnoprávne a pluralitné zdravotníctvo zatiaľ nezaradili do programu rokovania výboru pre zdravotníctvo, ani na rokovanie pléna Národnej rady SR. Na tlačovej besede to potvrdil prezident Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR Igor Dorčák. Vládna koalícia tak podľa ZZP naďalej ignoruje názory verejnosti a je odhodlaná už v najbližších dňoch presadiť návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Predstavitelia ZZP považujú tento krok za prejav arogancie moci. "Vláda nerešpektuje názory občanov a ignoruje obsah petície," dodal Dorčák. Združenie pritom žiadalo, aby sa o petícii rokovalo skôr ako o vládnom návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. "Namiesto vecného prerokovanie petície sme terčom šikanovaní organizovaných ministrom Valentovičom prostredníctvom podávania trestných oznámení, ktorými sa usiluje obmedziť naše právo na vyjadrenie názoru a slobodu prejavu," povedal Dorčák.

Elena Valovičová z oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR pre agentúru SITA uviedla, že petíciu ZZP kancelária predloží predsedovi NR SR vo štvrtok. Zákonom stanovená lehota na zaradenie petície do programu rokovania NR SR vyprší podľa Valovičovej až v piatok, takže majú dosť času.

Na petíciu ZZP SR zatiaľ reagovalo iba Kresťansko-demokratické hnutie (KDH). Podľa Dorčáka vyjadrila predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Szabolová petícii podporu.

Petícia, ktorú NR SR predložilo ZZP 12. septembra, obsahuje takmer 160 tisíc podpisov, z čoho podľa ZZP je platných zhruba 144 tisíc, združenie však nemá informácie, koľko je skutočne platných podpisov, ktoré overuje Kancelária NR SR. Ide o prvú petíciu v zdravotníctve, ktorá prekročila hranicu 100 tisíc platných podpisov. Znamená to, že sa ňou musí zaoberať parlament. Petícia žiada zachovanie slobodného výberu zdravotnej poisťovne, plurality poisťovní, dodržiavanie rovnosti vo sfére zdravotného poistenia a možnosť dosahovania zisku jednotlivých subjektov v zdravotníctve.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať