Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Iniciatíva má zlepšiť život ľudí s reumatoidnou artritídou

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Spolupráca dizajnérov a ľudí s reumatoidnou artritídou (RA) vyústila do iniciatívy B Me (foneticky v angličtine: "byť sám sebou"), ktorá má zvýšiť informovanosť o ochorení a viesť k lepšiemu porozumeniu problémov, ktorým čelia ľudia s RA. Celosvetová iniciatíva predstavuje tvorivú výzvu pre ľudí s RA, ...

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Spolupráca dizajnérov a ľudí s reumatoidnou artritídou (RA) vyústila do iniciatívy B Me (foneticky v angličtine: "byť sám sebou"), ktorá má zvýšiť informovanosť o ochorení a viesť k lepšiemu porozumeniu problémov, ktorým čelia ľudia s RA.

Celosvetová iniciatíva predstavuje tvorivú výzvu pre ľudí s RA, predstaviteľov pacientskych organizácií a lekárov, aby poskytli podnety týkajúce sa každodenných činností, ktoré ľudia s RA pociťujú ako problém. Zozbierané informácie následne dostanú medzinárodní dizajnéri, ktorých úlohou bude vytvoriť riešenia pre týchto ľudí. Dizajnéri sa pokúsia vytvoriť užitočné a príťažlivé prvky každodenného života pre všetkých ľudí a zároveň podporia samostatnosť ľudí s RA.

"Veľmi ma teší iniciatíva B Me. Ľudia s reumatickými ochoreniami mi každý deň hovoria o svojich ťažkostiach pri riešení každodenných úloh. V rámci iniciatívy B Me sa môžu zapojiť do vytvárania návrhov a poskytnú podnety na uľahčenie ich každodenného života. Ich podnety nepochybne prispejú ku skvalitneniu života tých z nás, ktorí žijú s muskuloskeletárnym ochorením alebo postihnutím," povedal predseda organizácie Arthritis and Rheumatism International (ARI) Robert Johnstone.

Do kampane sa dá zapojiť vyplnením formulára na internetovej stránke www.bmeinitiative.com v angličtine. Záujemcovia, ktorí nevedia po anglicky, môžu svoje návrhy zasielať v elektronickej podobe na adresu martina.utesena@roche.com. Viac informácií získajú na telefónnom čísle 02-52 63 8201. Postupne by sa však formuláre v slovenčine mali objaviť aj v špecializovaných ambulanciách. Každý návrh bude zaradený do súťaže, ktorej výherca získa dotykovú lampu. I takéto zariadenie totiž dokáže pacientom s RA zjednodušiť život. Návrhy na zlepšenia môžu pacienti, zástupcovia pacientskych organizácií či lekári a ostatní záujemcovia posielať do 4. januára 2008.

"Iniciatívu som prijala s nadšením. Reumatici mávajú aj boľavé ruky, alebo zdeformované a i bežné úkony v domácnosti, ako zapínanie spotrebičov môže byť pre nich problém," povedala pre agentúru SITA Jana Černáková zastupujúca mladých reumatikov na Slovensku. Ako uviedla, do iniciatívy sa sama zapojí. "Zaujímam sa o bytový dizajn pretože vylepšovaním spotrebičov, napríklad ich prispôsobením na dotykové, by sa zjednodušila manipulácia s nimi pre ľudí s RA a zároveň by ich mohli využívať aj zdraví," dodala.

Iniciatívu privítala aj Julia Cassim z výskumného centra Helen Hamlyn pre úžitkový dizajn britskej univerzity Royal College of Art v Londýne. "Nedávno sme sa zamerali na dizajn predmetov ako sú otvárače na konzervy alebo kúpeľňové doplnky, ktoré by boli použiteľné i pre ľudí trpiacich RA a podobnými ochoreniami. Podobné riešenia však často vedú k vytvoreniu produktov, ktoré sú na okraji záujmu a pre širokú verejnosť vôbec nie sú atraktívne," povedala. Ako dodala, "iniciatíva B Me sa ale snaží o vytvorenie dostupných priekopníckych a holistických riešení, ktoré by zaujali širokú škálu ľudí a súčasne by zvýšili informovanosť o RA". Reumatológ a vedúci výskumného centra Rheumatology Clinical Research Unit v Addenbrookeovej nemocnici v Cambridgei Andrew Östör tvrdí, že stretáva ľudí všetkých vekových skupín postihnutých RA a nielen tí starší hovoria o neuveriteľných ťažkostiach pri zapínaní gombíkov, vstávaní a sadaní a pri práci v kuchyni, pričom by to tak nemuselo byť.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať