Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Dôvod nadváhy aj porúch stravovania je rovnaký

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Najlepšia rada pre rodičov, ktorí sa obávajú o svoje deti s nadváhou, môže byť relax a zdravá večera. Presadzovanie diét pravdepodobne nepomáha, účinok nemajú ani otravné reči o telesnej hmotnosti. Namiesto toho by sa mali rodičia zamerať na pravidelné rodinné jedlo, vytváranie pozitívnej atmosféry pri jedení, presadzovanie ...

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Najlepšia rada pre rodičov, ktorí sa obávajú o svoje deti s nadváhou, môže byť relax a zdravá večera. Presadzovanie diét pravdepodobne nepomáha, účinok nemajú ani otravné reči o telesnej hmotnosti. Namiesto toho by sa mali rodičia zamerať na pravidelné rodinné jedlo, vytváranie pozitívnej atmosféry pri jedení, presadzovanie fyzickej aktivity a budovanie sebaúcty u detí. Dokázal to výskum, ktorý päť rokov pozoroval 2,5-tisíc mladých ľudí. Zistil, že deštruktívne formy správania ako vyvolávanie vracania alebo zneužívanie preháňadiel prevládajú medzi mladými ľuďmi s nadváhou, rovnako ako u ich vychudnutých rovesníkov a rovesníčok. Dôležitú úlohu pri problémoch s telesnou hmotnosťou zohráva postoj k vlastnému telu a jeho vnímanie. Negatívny vzťah k sebe môže spôsobiť problémy. "Vieme, že takéto formy správania vedú k neskoršiemu zvyšovaniu telesnej hmotnosti," uviedla vedúca autorka štúdie minnesotskej univerzity Dianne Neumark-Sztainer. Výsledky výskumu zverejní novembrové číslo magazínu American Journal of Preventive Medicine.

Podľa štúdie až 44 percent dievčat a 20 percent chlapcov trpí nadváhou, má zábrany v jedení, alebo užíva preháňadlá, tabletky podporujúce chudnutie, či diuretiká. Neumark-Sztainer sa zaujíma aj o vzťah medzi poruchami v prijímaní potravy a obezitou, hľadá možnosti ich prevencie. Výskum ukázal, že problémy na oboch stranách môžu mať rovnaké príčiny - nízka sebaúcta, nespokojnosť s vlastným telom a nebezpečné stravovacie návyky. Riaditeľka lekárskeho centra pre obete s poruchami stravovania v Denveri Carolyn Ross uviedla, že štúdia je dôveryhodná pre veľký počet skúmaných detí počas dlhého obdobia. Podľa nej výskum ukázal aj niektoré negatívne spoločenské javy, ktoré treba odstrániť. Jedným z nich sú aj učitelia a učiteľky telesnej výchovy, ktorí vážia deti pred celou triedou.

Výsledky štúdie ukázali, že dievčatá, ktoré okolie otravovalo pre ich hmotnosť, majú o päť rokov neskôr dvakrát väčšiu pravdepodobnosť nadváhy v porovnaní s ostatnými. Rovnako sú 1,5-krát náchylnejšie na poruchy prijímania potravy. "Táto štúdia nám hovorí, že ideme skutočne zlým smerom, keď venujeme hmotnosti veľa pozornosti a príliš tlačíme na deti, aby schudli. Poznamenáva ich to," uviedla Ross.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať