Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Právo na prísun potravy je viac ako morálny imperatív

RÍM 16. október (WEBNOVINY) - Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) si utorkový Svetový deň výživy pripomenula výzvou na konkrétnu akciu s cieľom zaručiť "základné ľudské právo" na zbavenie ľudstva hladu. "Naša planéta produkuje dostatok potravín na to, aby adekvátne nasýtila celú svoju populáciu," vyhlásil generálny ...

RÍM 16. október (WEBNOVINY) - Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) si utorkový Svetový deň výživy pripomenula výzvou na konkrétnu akciu s cieľom zaručiť "základné ľudské právo" na zbavenie ľudstva hladu. "Naša planéta produkuje dostatok potravín na to, aby adekvátne nasýtila celú svoju populáciu," vyhlásil generálny riaditeľ organizácie OSN Jacques Diouf na ceremónii v rímskom sídle FAO. "Ešte dnes 854 miliónov žien, mužov a detí pôjde spať s prázdnym žalúdkom... Právo na výživu vyzýva na posun v paradigme - od charity k právam," dodal. Právo na adekvátny a stabilný prísun potravy je podľa Dioufa viac ako "morálny imperatív", ide o "realizáciu základného ľudského práva".

Pápež Benedikt XVI. v utorok vyhlásil, že neschopnosť zabezpečiť pre všetkých právo na jedlo je hanobením ľudskej dôstojnosti. Benedikt nazval právo na potravu "univerzálnym právom pre všetkých ľudí bez rozdielu". Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun pri rovnakej príležitosti vyslal posolstvo: "Svet má k dispozícii zdroje, poznatky a nástroje na to, aby sa z práva na výživu stala realita pre všetkých."

Týždeň aktivít pri príležitosti Svetového dňa výživy s témou "Právo na výživu: Naplňme ho" pripomína aj 62. výročie založenie FAO. V rámci spomienkového týždňa organizuje akcie viac ako 150 krajín. FAO je nespokojná s tým, že napriek prísľubu zo Svetového summitu o výžive v roku 1996 do roku 2015 znížiť počet podvyživených ľudí o polovicu sa počet ľudí trpiacich hladom neustále zvyšuje.

854 miliónov ľudí na celom svete stále hladuje, pričom najhoršie sú na tom štáty južne od Sahary a v južnej Ázii, informovala v piatok nemecká charitatívna organizácia na pomoc hladujúcim Deutsche Welthungerhilfe (DWHH). 820 miliónov ľudí hladuje v rozvojových krajinách, 25 miliónov v krajinách, ktoré prechádzajú na trhovú ekonomiku, a 9 miliónov v rozvinutých krajinách. Najlepšie výsledky má Líbya, Argentína a Litva. Naopak, najhoršia situácia je v Eritrei, Kongu a Burundi. DWHH a Medzinárodný potravinový výskumný ústav (International Food Policy Research Institute) so sídlom vo Washingtone vypracovali k Svetovému dňu potravy správu.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať