Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zdravotnícke novely podľa opozície nie sú systémové

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Parlament začal rokovať o sérii návrhov noviel zdravotníckych zákonov, ktoré predložil rezortný minister Ivan Valentovič. Podľa poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného tieto návrhy dokazujú, že Smer-SD nemal a nemá pripravenú avizovanú systémovú zmenu zdravotníctva. Návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti opätovne ...

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Parlament začal rokovať o sérii návrhov noviel zdravotníckych zákonov, ktoré predložil rezortný minister Ivan Valentovič. Podľa poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného tieto návrhy dokazujú, že Smer-SD nemal a nemá pripravenú avizovanú systémovú zmenu zdravotníctva.

Návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti opätovne zavádza lekárske obvody pre praktických lekárov a niektorých špecialistov, ako sú gynekológovia a zubní lekári. Cieľom je podľa Valentoviča zabezpečiť občanom, aby ich lekár v ich obvode nemohol odmietnuť i zabrániť zneužívaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti u špecialistov. Podľa návrhu novely nebude treba odporúčanie k špecialistovi do 24 hodín od úrazu alebo inej náhlej zmeny zdravotného stavu. Vymedzenie teritoriálneho pôsobiska alebo spádového územia pracoviska by malo podľa návrhu patriť do kompetencie vydavateľa povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti - Ministerstva zdravotníctva SR a VÚC. V návrhu sa zavádzajú národné registre poskytovateľov a prijímateľov zdravotnej starostlivosti ako aj registre pacientov s niektorými ochoreniami.

Viliam Novotný (SDKÚ-DS) v rozprave povedal, že séria zákonov, ktoré na aktuálnu schôdzu NR SR predložil minister Valentovič, mala naplniť program vlády a tieto zákony mali byť realizáciou prísľubov Smeru-SD zdravotníkom spred volieb. "Novely, ktoré máme prerokovať, však žiadnou systémovou zmenou nie sú," povedal Novotný s tým, že Smer-SD klamal, ak tvrdil, že má pripravenú systémovú zmenu. Dobrou správou pre slovenské zdravotníctvo je, že nič zásadné nemenia, zlou, že kombinácia nových a starých prvkov nebude fungovať, povedal Novotný. Kritizoval návrat k lekárskym obvodom i k nutnosti žiadať obvodného lekára o odporučenie špecialistovi. Dnes navrhovaný model podľa Novotného kombinuje starý a nový model obvodov - zachováva slobodnú voľbu lekára, ale ak si ho pacient nevyberie, určí ho obvod. Odmietnutie pacienta podľa Novotného nie je dôvod na novelu, lebo je podľa neho záujmom lekára mať čo najviac pacientov a dostávať tak viac kapitačných platieb. "Motivujme praktických lekárov brať pacientov, nerobme to direktívou," dodal Novotný. Keďže podľa neho návrh zavádza do zdravotníctva prekonané archaizmy, podal procedurálny návrh, aby v jeho prerokúvaní parlament ďalej nepokračoval. Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) dodala, že obmedzovanie dopytu môže spôsobiť nárast korupcie. Štefan Zelník (SNS) poukázal na význam opatrení, upravených v novele, napríklad pre kontrolu predpisovaných liekov a ich kombinácií, čím by sa malo zabrániť možným zdravotným komplikáciám.

Parlament prerokoval v prvom čítaní aj vládny návrh novely zákona o súkromných veterinárnych lekároch, o Komore veterinárnych lekárov SR a o veterinárnej starostlivosti. Do právneho poriadku SR sa ním preberá európska smernica, ktorou sa z dôvodu pristúpenia Bulharska a Rumunska upravujú určité smernice v oblasti voľného pohybu osôb, a to jej časť novelizujúca smernicu o vzájomnom uznávaní diplomov, osvedčení a iných dokladov o formálnych kvalifikáciách vo veterinárnom lekárstve a o opatreniach uľahčujúcich účinné uplatňovanie práva usadiť sa a slobody poskytovať služby.

Po uplynutí rokovacieho času predsedajúci schôdze Milan Hort prvý rokovací deň 14. schôdze ukončil. Poslanci budú pokračovať v stredu od 9. hodiny prerokúvaním vládneho návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať