Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kampaň Help - za život bez tabaku oslovila už 5 381 Slovákov

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Fajčiari v Európe majú organizmus výrazne znečistený oxidom uhoľnatým (CO) z cigaretového dymu. Priemerná hodnota CO vo vydychovanom vzduchu nameraná v skupine 49 392 fajčiarov bola 17,5 ppm (počet častíc na milión), čo je dvakrát viac ako pripúšťa norma v európskych mestách. Vyplýva to z čiastkových záverov štúdie ...

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Fajčiari v Európe majú organizmus výrazne znečistený oxidom uhoľnatým (CO) z cigaretového dymu. Priemerná hodnota CO vo vydychovanom vzduchu nameraná v skupine 49 392 fajčiarov bola 17,5 ppm (počet častíc na milión), čo je dvakrát viac ako pripúšťa norma v európskych mestách. Vyplýva to z čiastkových záverov štúdie Help - COmets, ktorú vedie profesor Bertrand Dautzenberg. V rámci štúdie sa spracúvajú údaje získané z 27 krajín Európskej únie (EÚ), kde sa od 29. marca 2006 uskutočňuje kampaň Help - za život bez tabaku. Štúdia, ktorej závery ešte nie sú definitívne, pretože kampaň bude pokračovať aj na budúci rok, ponúka závery z merania asi 150 000 fajčiarov a nefajčiarov. Do počítačovej databázy sa zatiaľ podarilo dostať informácie z merania 111 835 účastníkov. Negatívnym javom je, že CO ničí zdravie aj nefajčiarom. Priemerná hodnota CO vo vydychovanom vzduchu u 62 433 z nich bola 3,9 ppm, pričom bola vyššia v krajinách, kde boli namerané aj vyššie hladiny CO u testovaných fajčiarov.

Cieľom kampane je presvedčiť ľudí, aby s fajčením ani nezačali, a tí, ktorí už začali, aby sa škodlivého zlozvyku vzdali. Na Slovensku sa do nej zapojilo 5 381 ľudí, uskutočnilo sa teda asi 100 meraní na 100 000 obyvateľov. Hladiny CO v tele si mohli záujemcovia nechať zmerať na viacerých športových, kultúrnych, alebo zdravotných akciách, ako boli Košický maratón, Na kolesách proti rakovine, Deň otvorených dverí v Markíze či Bratislava Inline. Najväčší záujem o meranie prejavili ľudia vo vekovej skupine od 15 do 35 rokov, pričom väčšiu skupinu tvorili muži - 58 percent. Každý z účastníkov mal okrem vdýchnutia do tzv. CO testera vyplniť sprievodný dotazník. Tak sa zistilo, že 51 percent účastníkov podujatia boli nefajčiari, 49 percent tvorili fajčiari. Potvrdili sa predpoklady, že najväčšiu časť z druhej skupiny tvorili fajčiari klasických cigariet (2 549), cigary, cigarely, hašiš, či vodné fajky sú menej vyhľadávané. Za najnebezpečnejšie odborníci považujú fajčenie šúľaných cigariet.

Vo svete fajčí asi miliarda ľudí. Fajčenie neprináša so sebou iba zdravotné problémy, ale predstavuje aj ekonomickú záťaž pre zdravotný systém a samotného človeka. Na tlačovej besede na to dnes upozornila doktorka Darina Sedláková z Národnej koalície na kontrolu tabaku v SR. Ako spresnila, ročne zomrie na ochorenia priamo súvisiace s fajčením asi päť miliónov ľudí, v Európe asi 650 000 ľudí. Fajčenie tabakových výrobkov môže do veľkej miery eliminovať nárast ich cien. Rozhodujúca v prípade ochrany nefajčiarov je zasa legislatíva jednotlivých štátov. Pri aktuálnom vyhodnocovaní ochrany nefajčiarov uspela SR relatívne dobre, keď obsadila 8. z 27 priečok. Čo sa týka kvality zákonov, SR skončila na 12. mieste. V prevalencii (výskyt) fajčenia obsadilo Slovensko 18. miesto.

Organizátori kampane, ktorej iniciátorom je eurokomisár Markos Kyprianou, sú zatiaľ s účasťou spokojní. Pri celkovom doterajšom vyhodnocovaní sa zistilo, že najviac meraní na 100 000 obyvateľov sa uskutočnilo v Dánsku, SR obsadila 7. miesto.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.