Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zastavenie transformácie nemocníc je zlá správa

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) - Zastaviť transformáciu zdravotníckych zariadení, aby štát zostal vlastníkom zdravotníckych zariadení, zdravotníckych zariadení s celonárodnou pôsobnosťou a tých, ktoré plnia osobitné úlohy v mimoriadnych situáciách, je cieľom vládneho návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý začala ...

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) - Zastaviť transformáciu zdravotníckych zariadení, aby štát zostal vlastníkom zdravotníckych zariadení, zdravotníckych zariadení s celonárodnou pôsobnosťou a tých, ktoré plnia osobitné úlohy v mimoriadnych situáciách, je cieľom vládneho návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý začala Národná rada SR prerokúvať v prvom čítaní. Podľa poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného zastavenie transformácie privedie štátne zdravotnícke zariadenia do beznádejnej situácie.

V návrhu, ktorý odôvodnil minister zdravotníctva Ivan Valentovič, sa definuje pevná a koncová sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Rozčleňuje sa Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov, asistentov, laborantov a technikov na päť samostatných komôr. Dopĺňa sa zdravotnícke povolanie laborant pre zdravotnícke pomôcky. Pre zubných lekárov, lekárov, sestry a pôrodné asistentky sa požaduje daňové zvýhodnenie pri úhradách zdravotníckeho pracovníka za špecializačné štúdium, ktoré je súčasťou ďalšieho vzdelávania. Daňovo sa zvýhodnia úhrady zdravotníckeho pracovníka zaplatené vzdelávacej ustanovizni len za ďalšie vzdelávanie, ktoré je špecializačným štúdiom u zubného lekára, lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky.

Jozef Halecký (ĽS-HZDS) v rozprave povedal, že treba určiť orgán, ktorý vymedzí sieť poskytovateľov podľa objektívnych kritérií tak, aby pod vplyvom miestnych tlakov nebola postupne rozširovaná až do pôvodnej podoby. Poukázal na potrebu nadväznosti miestnych nemocníc až po koncové resp. po špecializované ústavy.

Viliam Novotný (SDKÚ-DS) označil zavádzanie nových pojmov ako pevná a koncová sieť za zbytočné. Podľa neho súvisí s chystaným nariadením vlády o minimálnej verejnej sieti zdravotníckych zariadení, ktorá dostatočne rieši minimálny počet lôžok. Pojem pevná sieť je podľa Novotného zbytočný preto, lebo kritériá ministerstva, napríklad 30-minútový dojazd Rýchlou zdravotnou pomocou či 10 špecializovaných pracovísk, v mnohých prípadoch pokrivkávajú, keďže niektoré vytypované nemocnice tieto kritériá nespĺňajú a nie je predpoklad, že ich splnia. Novotný poukázal aj na nedostatok motivácie pre nemocnicu v pevnej sieti súťažiť s ostatnými, keďže na lôžka nemocnice v pevnej sieti budú musieť poisťovne podpísať zmluvy. Novotný sa pozastavil aj nad plánovaným rozšírením počtu komôr zdravotníckych profesií. „Zdravotníctvo je typické prekvitaním korporativizmu,“ povedal Novotný poukazujúc na ďalšie skomplikovanie rokovaní so zástupcami komôr.

Najhoršia správa, vyplývajúca z návrhu, je však podľa Novotného zastavenie transformácie zdravotníckych zariadení. Diagnóza ministerstva, že problémom je zadlžovanie štátnych nemocníc, je podľa Novotného správna, nesprávny je však spôsob liečby, čo podľa neho svedčí o neodbornosti vedenia rezortu. „Tie zariadenia, ktoré prešli transformáciou, sú v zisku, tie, ktoré neprešli, sú v strate - pritom je v oboch prípadoch vlastníkom štát. Čím to je?“ opýtal sa Novotný. Ministerstvo tým, že nemá žiadny scenár, posiela štátne zdravotnícke zariadenia do beznádejnej situácie, dodal Novotný a podal procedurálny návrh, by parlament ďalej nepokračoval v rokovaní o návrhu.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať