Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Záujem o očkovanie proti chrípke v SR rastie

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Záujem o očkovanie proti chrípke sa zvyšuje. Zatiaľ čo v sezóne 2000 až 2001 sa nechalo zaočkovať 8,5 percent slovenskej populácie, v sezóne 2006 až 2007 to bolo 11,1 percenta. Počas aktuálnej sezóny bude v predaji asi 890 000 očkovacích látok, teda zaočkovať sa bude môcť 16,5 percenta populácie. Optimálne by to ...

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Záujem o očkovanie proti chrípke sa zvyšuje. Zatiaľ čo v sezóne 2000 až 2001 sa nechalo zaočkovať 8,5 percent slovenskej populácie, v sezóne 2006 až 2007 to bolo 11,1 percenta. Počas aktuálnej sezóny bude v predaji asi 890 000 očkovacích látok, teda zaočkovať sa bude môcť 16,5 percenta populácie. Optimálne by to však malo byť aspoň 30 percent populácie.

Výdaj očkovacích látok je viazaný na lekársky predpis. Záujemca preto musí vyhľadať svojho ošetrujúceho lekára aby mu očkovaciu látku predpísal, tú si potom po predložení receptu vyzdvihne v lekárni a následne ho lekár zaočkuje. Reakcie po očkovaní sa rôznia. Miesto vpichu zvykne opuchnúť, sčervenať, bolí. Zriedkavejšie sa vyskytne aj horúčka, závrat, triaška, únava, či bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Veľmi ojedinele sa vyskytuje citlivosť na dotyk, zápal žíl, alebo sa zníži počet krvných doštičiek. Vo výnimočných prípadoch sa objaví alergická reakcia. Nezaočkovať sa ale znamená tiež vystaviť sa riziku nákazy, chrípkovým komplikáciám a pre rizikové skupiny i smrť.

Vakcína proti chrípke je v SR plne hradená deťom vo veku od šiestich mesiacov do 12 rokov, ľuďom nad 59 rokov, osobám umiestneným v liečebniach pre dlhodobo chorých, geriatrických centrách a zariadeniach sociálnych služieb. Nárok na úhradu chrípkovej vakcíny zdravotnou poisťovňou majú aj zdravotnícki pracovníci, ktorí sú v stálom kontakte s pacientom, dispenzarizovaní pacienti bez ohľadu na vek so závažnými respiračnými ochoreniami, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami ako aj pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami. V skupine sú aj osoby v riziku nákazy vtáčou chrípkou.

Chrípka na seba upozorňuje zvýšenou teplotou nad 38 stupňov Celzia, bolesťami hlavy, či svalov, chorý je unavený, malátny. Medzi vážne komplikácie tohto vírusového ochorenia patria otitídy, sínusitídy či pneumónie.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať