Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Jednoduchý test odhalí fajčiarov-klamárov

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Prístroj, ktorý dokáže zmerať hladinu oxidu uhoľnatého v krvi, môže odhaliť fajčiarov, ktorí zapierajú svoju chuť k cigaretám. Prístroj bežne používajú hasiči na testovanie hladiny oxidu uhoľnatého, teraz ich môžu používať i doktori na "prevýchovu" fajčiarov. Jednoduchý test totiž dokáže zmerať percento ...

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Prístroj, ktorý dokáže zmerať hladinu oxidu uhoľnatého v krvi, môže odhaliť fajčiarov, ktorí zapierajú svoju chuť k cigaretám. Prístroj bežne používajú hasiči na testovanie hladiny oxidu uhoľnatého, teraz ich môžu používať i doktori na "prevýchovu" fajčiarov. Jednoduchý test totiž dokáže zmerať percento "otrávenej krvi" prostredníctvom svetla, ktoré svieti pacientom cez prsty.

"Pokúšali sme sa so synom vyriešiť malý problém," uviedol doktor Sridhar Reddy, pľúcny špecialista z Michiganu, ktorý prezentoval svoje zistenia na vedeckom stretnutí v Chicagu. "Nie je dobré, ak ochraňujeme ľudí, ktorí fajčia," vyjadril sa, "môžete sa ľudí priamo opýtať či fajčia. Ale oni zaklamú a bez mihnutia oka povedia, že nefajčia."

Dr. Reddy taktiež poznamenal, že mnoho fajčiarov vie o oxide uhoľnatom, ale jeho škodlivé účinky si uvedomí až potom, čo ho vidí cirkulovať vo svojej krvi.

SITA/Reuters

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať