Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SF upozorňuje na situáciu zdravotných sestier

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Súčasná diskusia o postavení a zisku zdravotných poisťovní prekrýva skutočné problémy slovenského zdravotníctva. Na stredajšej tlačovej besede to vyhlásila predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková. "Táto diskusia je výsmechom pre zdravotníkov," dodala. Martináková upozornila predovšetkým na ...

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Súčasná diskusia o postavení a zisku zdravotných poisťovní prekrýva skutočné problémy slovenského zdravotníctva. Na stredajšej tlačovej besede to vyhlásila predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková. "Táto diskusia je výsmechom pre zdravotníkov," dodala. Martináková upozornila predovšetkým na veľmi zlú situáciu zdravotných sestier. "Nikto sa ich nezastáva, ich hlas ja najslabší a podmienky, v ktorých pracujú najhoršie," konštatovala. Priemerný mzda zdravotných sestier sa na Slovensku pohybuje od 10 tis. do 14 tis. Sk. Ich finančné ohodnotenie je však podľa Martinákovej výrazne diferencované. "Najvyššie platy majú sestry vo fakultných nemocniciach, naopak až alarmujúco nízke ohodnotenie majú sestry v nemocniciach, ktoré fungujú ako neziskové organizácie," dodala.

Strana sa zároveň vyjadrila k verejnej minimálnej sieti zdravotníckych zariadení. Podľa Martinkákovej SF s existenciou minimálnej siete súhlasí, upozorňuje ale, že štát by sa v prípade jej vytvorenia, mal o dané zdravotnícke zariadenia aj primerane starať. SF však preferuje výstavbu nových nemocníc. "Nechceme zvyšovať počet zdravotníckych zariadení, naším cieľom je mať kvalitnejšie a lepšie nemocnice," povedal Peter Lukáč zo SF. Martináková dodala, že výstavba nemocníc na zelenej lúke by v mnohých prípadoch bola podstatne lacnejšia, ako oprava už existujúcich.

SF sa vyjadrilo aj k problematike zdravotných poisťovní. Strana podporuje zníženie ich správneho fondu, je však za zachovanie ich plurality. "Ak niekde pôsobí iba jeden subjekt, z konkurenčného hľadiska to nie je dobré," uviedla Martináková. V súvislosti so ziskom zdravotných poisťovní Martináková navrhla, aby zdravotné poisťovne fungovali na podobnom princípe ako dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). "Bolo by vhodné, aby zdravotné poisťovne rovnako ako DSS boli iba správcami našich peňazí a dostávali za to samozrejme primeranú odmenu," vyhlásila Martináková. "Domnievam sa, že je absolútne logické, ak sa pri spravovaní verejných financií hľadá jedna spoločná filozofia," dodala.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať