Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Úradu pre dohľad sa nepáči rating poisťovní od HPI

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - V ratingu slovenských zdravotných poisťovní , ktorý vypracoval Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI), je iba jedna zo skúmaných oblastí, a to finančná ochrana poistenca, zameraná na porovnanie ekonomických ukazovateľov, pri ďalších analytici "nemerali výkony bežcov na rovnakých tratiach“. Uvádza ...

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - V ratingu slovenských zdravotných poisťovní , ktorý vypracoval Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI), je iba jedna zo skúmaných oblastí, a to finančná ochrana poistenca, zameraná na porovnanie ekonomických ukazovateľov, pri ďalších analytici "nemerali výkony bežcov na rovnakých tratiach“. Uvádza sa to v materiáli Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorým reaguje na analýzu HPI. Podľa predsedu úradu Richarda Demoviča neboli v ratingu HPI vo viacerých prípadoch dodržané zásady a postupy analýz. Upozornil predovšetkým na problémy s jeho cielenosťou, komplexnosťou a konkrétnosťou, úrad má však výhrady aj k jeho objektívnosti, kritickosti a systematickosti.

Úrad ako aj inštitút skúmali platobnú schopnosť jednotlivých poisťovní. Demovič však upozornil, že HPI použil pri jednotlivých poisťovniach údaje za rôzne časové obdobia. Pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP), Spoločnú zdravotnú poisťovňu (SZP) a Apollo to boli údaje z roku 2006, pre ZP Dôvera a Sideria údaje z roku 2006, ktoré však boli spojené a pre Union ZP (UZP) a Európsku zdravotnú poisťovňu (EZP) údaje z prvého polroku 2007, ktoré však boli prepočítané na obdobie 12 mesiacov. Údaje, z ktorých HPI pri svojej analýze vychádzal, tak podľa ÚDZS neboli objektívne a korektné. Pri hodnotení platobnej schopnosti EZP a UZP udáva ÚDZS mieru platobnej schopnosti len konštatovaním, že tieto poisťovne splnili stanovenú mieru platobnej schopnosti. Keďže svoj poistný kmeň získali až od 1. januára 2007, ich percentuálne vyjadrenie nie je objektívne porovnateľné s ostatnými ZP. Pritom podľa analýzy HPI má UZP druhú najvyššiu mieru platobnej schopnosti. Úrad ako aj HPI dospeli k záveru, že najvyššiu mieru platobnej schopnosti má ZP Dôvera a najnižšiu VšZP.

Hlavnými a podľa úradu aj najobjektívnejšími sú údaje o úhradách za poskytovanú zdravotnú starostlivosti. Tento ukazovateľ sa dá podľa Demoviča považovať za jeden z rozhodujúcich, podľa neho je totiž čitateľné, ktorá ZP vynakladá najviac prostriedkov na poskytovanú zdravotnú starostlivosť. V materiáli ÚDZS sa uvádza, že najviac finančne uznaných výkonov na jedného poistenca v roku 2006 vykázala VšZP (14 714 Sk za poistenca), za ňou nasleduje SZP (13 269 Sk) a Apollo (12 218 Sk), kým napríklad Dôvera 10 557 Sk za poistenca. Aj to podľa ÚDZS čiastočne naznačuje, že ZP nemajú vyrovnané vekové rozloženie poistencov, VšZP má totiž starších a finančne nákladnejších poistencov.

Zaujímavý je aj podiel výdavkov ZP na zdravotnú starostlivosť a výdavkov vynaložených na správu a činnosť v roku 2006. Celkovo v roku 2006 vynaložili zdravotné poisťovne na svoju správu 5,271 mld. Sk, čo je 6,2 % z celkových výdavkov. Najviac výdavkov na svoju správu až 10,93 % použila ZP Dôvera, v čom sú však aj náklady na fúziu poisťovní Sideria a Dôvera. Naopak, najmenej na vlastnú správu vynaložila VšZP, iba 3,72 %. Hodnotenie výdavkov na správu v EZP a v UZP neboli podľa úradu ani v tejto oblasti objektívne, keďže vznikli až v roku 2006.

ÚDZS sa vyjadril aj k téme zisku v zdravotníctve. Domnieva sa, že poistenci a platitelia zdravotného poistenia odvádzajú peniaze do zdravotných poisťovní nie na vytváranie zisku, ale aby nimi bola zabezpečená zdravotná starostlivosť. "Ak k nim však akcionári zdravotných poisťovní pridajú svoje súkromné finančné prostriedky a podnikateľské zámery v oblasti služieb spojených so zabezpečením zdravotnej starostlivosti, také spojenie finančných zdrojov môže zdravotníctvu len pomôcť," vyhlásil Demovič.

HPI zverejnil rating slovenských ZP v septembri roku 2007. Inštitút v ňom hodnotil niekoľko oblastí, okrem finančnej ochrany poistenca sa zameral na produkty nad rámec rozsahu verejného zdravotného poistenia, klientsky servis a vzťahy s poskytovateľmi. Do hodnotenia sa kvôli nejednoznačnej metodike vykazovania nedostalo niekoľko dôležitých ukazovateľov, ako sú napríklad čakacie zoznamy, objem hradenia nadlimitných výkonov, manažment pacienta a revízny systém, záväzky po lehote splatnosti alebo zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Štátne poisťovne v celkovom hodnotení dopadli najhoršie, VšZP a SZP získali rating D. Najvyšší rating A dosiahli UZP a ZP Dôvera. Rating na úrovni B dostali poisťovne Apollo a EZP. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič s ratingom nesúhlasil a vyhlásil, že vznikol na objednávku. VšZP označila rating za neobjektívny a tendenčný, SZP s ním nesúhlasila.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať