Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SLÚŠ označuje postup Valentoviča za diskriminačný

KOŠICE 26. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) považuje schválenie verejnej minimálnej siete za diskrimináciu privátnych ambulancií špecialistov. Skutočnosť, že do minimálnej siete zdravotníckych zariadení boli zaradené len štátne ambulancie, pracujúce pri štátnych nemocniciach, ale žiadna privátna, ako aj posledné vyhlásenie ...

KOŠICE 26. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) považuje schválenie verejnej minimálnej siete za diskrimináciu privátnych ambulancií špecialistov. Skutočnosť, že do minimálnej siete zdravotníckych zariadení boli zaradené len štátne ambulancie, pracujúce pri štátnych nemocniciach, ale žiadna privátna, ako aj posledné vyhlásenie ministra Valentoviča, že tieto zariadenia budú špičkovo vybavované zo spoločných peňazí, spôsobujú podľa SLÚŠ porušovanie ústavných práv, zaručujúcich rovnoprávnosť pre súkromné a štátne zariadenia v SR. Uvádza sa to vo vyhlásení prezidenta SLÚŠ Andreja Janca.

Podľa Janca zariadenia súkromných špecialistov sú dlhodobo finančne podhodnotené a preto nie sú schopní dať minimálne tarifné mzdy, ktoré im ukladá zákon, ani sami sebe. Z platieb za výkony musí zariadenie platiť všetky náklady, vrátane prístrojového vybavenia, ktoré sa do štátnych zariadení nakupuje z iných zdrojov. "Ministerstvo zdravotníctva tvrdo diskriminuje lekárov a sestry v súkromných špecializovaných ambulantných zariadeniach a robí všetko preto, aby týchto 5 tis. súkromných ambulancií špecialistov zaniklo,“ tvrdí Janco.

Tieto zdravotnícke zariadenia, pracujú podľa Janca na rozdiel od štátnych maximálne efektívne, nikdy neboli oddlžované, nikdy nedostali nič od štátu, nemajú žiaden príjem počas dovolenky a nikdy nevytvorili dlh, pretože na zabezpečenie prevádzky použili financie zo mzdového fondu. "Žiadame 50-percentné zvýšenie platieb pre naše ambulancie z financií, ktoré boli vyčlenené pre zdravotnícky sektor, aby sme mohli investovať do prístrojového vybavenia a zabezpečiť našim zamestnancom aspoň postavenie na úrovni zamestnancov štátneho sektora," uviedol Janco. Ak sa budú opäť zvyšovať len platy lekárov vo vybraných štátnych nemocniciach, SLÚŠ sa chce brániť aj súdnou cestou. "Zvolíme aj iné ostré formy boja o svoju záchranu, vrátane štrajku,“ vyhlásil Janco.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať