Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Čip v mozgu spôsobuje impulzívnosť u pacientov s Parkinsonom

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - Implantát, ktorý zastavuje chvenie typické pre Parkinsonovu chorobu, môže blokovať aj signály mozgu o nebezpečenstve. Najnovšia štúdia dokázala, že mozgový implantát môže spustiť impulzívne správanie postihnutých touto chorobou. Liečba funguje na základe umiestnenia elektród v časti mozgu kontrolujúcej pohyb. Zároveň ...

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - Implantát, ktorý zastavuje chvenie typické pre Parkinsonovu chorobu, môže blokovať aj signály mozgu o nebezpečenstve. Najnovšia štúdia dokázala, že mozgový implantát môže spustiť impulzívne správanie postihnutých touto chorobou. Liečba funguje na základe umiestnenia elektród v časti mozgu kontrolujúcej pohyb. Zároveň je to oblasť, ktorá upozorňuje na nebezpečnú situáciu. Vedec z arizonskej univerzity Michael Frank tvrdí, že elektródy blokujú okrem neprimeraných pohybov aj tieto signály. "Keďže takéto brzdy u pacientov nefungujú, musíte ich naučiť spomaliť, keď stoja pred nejakým rozhodnutím," vyjadrila sa psychiatrička z Národného neurologického inštitútu Valerie Voon. Doktori si už predtým všimli, že pacienti vykazovali známky impulzívnosti počínajúc rôznymi poznámkami až po extrémne prejavy ako nutkavé nakupovanie, jedenie alebo gamblerstvo. Zmena liečiv obyčajne vedie k úprave správania.

Ochorenie postihuje najmä staršiu generáciu. Vedci odhadujú, že na 100 000 obyvateľov pripadá asi 150 ľudí trpiacich na Parkinsonovu chorobu. Medzi známe osobnosti, ktoré boli týmto ochorením postihnuté, patria pápež Ján Pavol II., oscarová herečka Katharine Hepburn a americký prezident Harry Truman.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať