Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Liečba psoriázy chce trpezlivosť ale i financie

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Psoriáza, ľudovo nazývaná aj lupienka, postihuje približne jedno až päť percent svetovej populácie. Znamená to, že toto vážne dermatologické ochorenie má každý 50. človek. Celosvetovo ním teda trpí 125 miliónov ľudí, na Slovensku približne 200 000. Formou sa líšia, prejavy bývajú rôzne závažné, preto i liečba musí ...

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Psoriáza, ľudovo nazývaná aj lupienka, postihuje približne jedno až päť percent svetovej populácie. Znamená to, že toto vážne dermatologické ochorenie má každý 50. človek. Celosvetovo ním teda trpí 125 miliónov ľudí, na Slovensku približne 200 000. Formou sa líšia, prejavy bývajú rôzne závažné, preto i liečba musí byť komplexná, ale individuálna.

Psoriáza nie je iba estetický problém. Psoriatici si musia liečiť popraskanú kožu, ktorá navyše svrbí a poškodené miesta bolia napríklad, aj pri obliekaní. Ťažkú formu ochorenia sprevádza psoriatická artritída, s ktorou sa často spája invalidita. Pacientom sa krútia kĺby a preto je nevyhnutná spolupráca ich ošetrujúceho dermatológia s reumatológom. Zdravotný stav môže upraviť kúpeľná liečba, no iba jeden pobyt v kúpeľoch do roka nepostačuje. Mnohí psoriatici však dostávajú poukazy na kúpeľnú liečbu len raz za dva roky, uviedla na tlačovej besede k Svetovému dňu psoriázy predsedníčka regionálneho klubu psoriatikov v Martine Mária Cetkovská. Ako pre agentúru SITA povedala, liečia sa v Smrdákoch, alebo Turčianskych Tepliciach, prípadne využívajú možnosť výmenných pobytov s pacientkami z Česka a chodia do Dolnej Lipovej. Na vlastné náklady chodievajú aj do Podhájskej, kde sa ale kúpeľná liečba neuskutočňuje. Ak už majú problémy aj s kĺbmi, preliačujú sa v Piešťanoch.

Ochorenie, ktoré bolo do 18. storočia v rovnakej kategórii s leprou, zostáva pre odborníkov aj vedcov stále veľkou neznámou. Hoci liečba sa v posledných rokoch zlepšila, jeho vznik nie je známy. Predpokladá sa ale, že prejavy ochorenia sprostredkovávajú imunitné mechanizmy v tele pacienta. Prečo ochorenie vzniká nie je presne známe, existuje však silná domnienka, že je podmienené geneticky a na rozvoj vplývajú aj civilizačné fakty ako stres, fajčenie, prejedanie sa a časté užívanie liekov. Niekedy sa psoriáza objaví až po tehotenstve, alebo užívaní niektorých liekov. Výsev sa môže objaviť tiež v mieste uštipnutia hmyzom alebo v oblasti operačnej rany.

Postihuje obe pohlavia, bez rozdielu veku. "Najčastejšie sa ale prejavuje u ľudí v 2.a 3. decéniu a potom v piatom," povedala prednostka Dermatovenerologickej kliniky FNsP Bratislava Mária Šimuljaková.

Ochorenie sa lieči lokálne - balneoterapiou (kúpeľná liečba), nasadením lokálnych kortikoidov, dechtov, retinoidov, cignolínu, vitamínu D a imunomodulátorov. Ďalšou možnosťou je fototerapia, fotochemoterapia a balneofototerapia. Ide o fyzikálne metódy liečby pri ktorých sa využívajú umelé zdroje ultrafialového žiarenia. Tretím pilierom je systémová liečba, ktorú vyžadujú pacienti so stredne ťažkou až ťažkou formou ochorenia. Lekári ju nasadzujú v prípadoch, kedy treba docieliť rýchly účinok, alebo na miestach ťažko dostupných pre lokálnu liečbu. Sú pre ňu však typické vedľajšie účinky. Stredne ťažká až ťažká forma je považovaná za nezávislý rizikový faktor srdcovo-cievnych ochorení. Odborníci ju dávajú do súvisu aj s cukrovkou, Crohnovou chorobou, depresiami a metabolickým syndrómom. Psoriáza si vyžaduje trpezlivosť a veľa odvahy. Každé zlyhanie terapie si totiž vyžaduje aby ju lekár nanovo nastavil, čo pre pacienta býva často frustrujúce.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať