Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ministerstvo očakávalo výhražné reakcie ZZP

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) očakávalo výhražné reakcie Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR, uvádza sa to v zverejnenom stanovisku ministerstva. Súdnych sporov sa však MZ podľa stanoviska v žiadnom prípade neobáva, pretože novelou zákona o zdravotných poisťovniach napĺňa programové vyhlásenie vlády SR ...

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) očakávalo výhražné reakcie Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR, uvádza sa to v zverejnenom stanovisku ministerstva. Súdnych sporov sa však MZ podľa stanoviska v žiadnom prípade neobáva, pretože novelou zákona o zdravotných poisťovniach napĺňa programové vyhlásenie vlády SR a chráni záujmy všetkých občanov Slovenska a nie úzkej skupiny podnikateľských subjektov, ktoré stoja za súkromnými poisťovňami.

K vyhláseniam ZZP sa vyjadril aj predseda vlády SR Robert Fico. Miliardy, ktoré si súkromné zdravotné poisťovne chceli ponechať ako zisk, sa podľa Fica musia vrátiť naspäť do zdravotníctva a preto bude vláda SR prijatú novelu obhajovať a nenechá sa zastrašiť žiadnymi hrozbami, či arbitrážnymi súdmi.

Na piatkovej tlačovej besede informoval výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, že akcionári zdravotných poisťovní využijú všetky kroky a budú sa domáhať súdnej ochrany svojich práv. Jediný akcionár Union ZP, holandská spoločnosť Eureko B.V., je presvedčený, že prijatím novely zákona Slovensko porušilo medzinárodnú dohodu o podpore a vzájomnej ochrane investícií medzi Holandským kráľovstvom a Českou a Slovenskou federatívnou republikou (ČSFR).Táto zmluva platí aj pre SR ako nástupnícky štát ČSFR. "Investície Eureko B.V. tak budú podstatne znehodnotené, pričom nepôjde len o akcie samotné, ale aj o ich hodnoty, odobraté štátom," sprostredkoval Kováč vyhlásenie Eureka. Holandská poisťovacia skupina je presvedčená, že rozhodcovský súd dospeje k záveru, že štát úmyselne zasiahol do činnosti zahraničnej poisťovacej spoločnosti za účelom zbaviť ju práva užívať a využívať svoju investíciu k vlastnému prospechu. Eureko tiež očakáva, že sa zaangažuje aj Európska komisia, čo môže mať za následok aj určitú neistotu v udržateľnosti vývoja slovenskej ekonomiky po vstupe do európskej menovej únie.

Holandský akcionár ZP Dôvera, ktorý má aj menšinový podiel v poisťovni Apollo, spoločnosť HICEE, sa obrátil na medzinárodnú advokátsku spoločnosť Salans. Tá poslala ministrom zdravotníctva a financií SR tzv. predarbitrážnu výzvu. V nej konštatuje, že v dôsledku schválenia novely vznikne medzi SR a spoločnosťou HICEE spor. "Zahraničný investor bude žalovať SR pred medzinárodným rozhodcovským súdom o náhradu škody vo výške 15 mld. Sk," uvádza sa vo výzve. Schválený zákon považuje investor za hrubý zásah do svojich práv, ktoré chráni medzinárodná dohoda o podpore a ochrane investícií. Keďže schválená právna úprava nepočíta s odškodnením investora, považuje ju zahraničný akcionár za vyvlastnenie a likvidáciu neštátnych zdravotných poisťovní. Zámer ochrániť svoje investície všetkými dostupnými prostriedkami vyjadrili aj ostatní akcionári - rakúsky akcionár poisťovne Apollo Eurambank a akcionár Európskej zdravotnej poisťovne MCH - Medical Care Holding Limited.

Novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú parlament schválil vo štvrtok 25. októbra, nariaďuje zdravotným poisťovniam od roku 2009 použiť zisk dosiahnutý z verejného zdravotného poistenia len na úhradu zdravotnej starostlivosti. Stanovuje tiež, že na budúci rok sa zníži maximum prostriedkov, ktoré zdravotné poisťovne budú môcť použiť na svoju správu na 3,5 % z vybraného poistného.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať