Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Najstarší živočích na svete má viac ako 400 rokov

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Mušle nájdené na pobreží Islandu sú najstaršie žijúce živočíchy na Zemi. Podľa vedcov by oceánsky mäkkýš, ktorého vek odhadujú na 405 až 410 rokov, mohol vniesť viac svetla do tajomstva dlhovekosti. Výskumníci z bangorskej univerzity v severnom Walese vypočítali vek živočícha podľa kruhov na jeho ulite. Podľa Guinnessovej ...

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Mušle nájdené na pobreží Islandu sú najstaršie žijúce živočíchy na Zemi. Podľa vedcov by oceánsky mäkkýš, ktorého vek odhadujú na 405 až 410 rokov, mohol vniesť viac svetla do tajomstva dlhovekosti. Výskumníci z bangorskej univerzity v severnom Walese vypočítali vek živočícha podľa kruhov na jeho ulite. Podľa Guinnessovej knihy rekordov bola doteraz najstarším žijúcim živočíchom 220-ročná mušľa z roku 1982. Podľa bangorskej univerzity sa v islandskom múzeu našla aj mušľa stará 374 rokov. Nový nález je podľa nich starší minimálne o 31 rokov. Vedci nazvali mušľu Ming po čínskej dynastii, ktorá panovala v čase jej zrodu. Zažila aj kráľovské obdobie Alžbety I. a Shakespearove časy.

Rast jednotlivých mäkkýšov sa veľmi líši v závislosti od klímy, teploty vody a potravy, uviedol pre BBC profesor Chris Richardson zo Školy oceánskych vied na bangorskej univerzite. "A podľa vzhľadu týchto mäkkýšov môžeme rekonštruovať prostredie, v ktorom živočíchy vyrastali. Sú ako jemné záznamníky, ktoré sedia na pobreží a celý čas zachytávajú signály o teplote vody a o potrave," opísal existenciu mušlí Richardson. Dodal, že objav mäkkýšov starších ako štyri storočia pomôže odhaliť ako sa niektoré živočíchy dožívajú neobyčajne dlhého veku. Jeden z dôvodov môže byť podľa profesora rozdiel v pohybe buniek.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať