Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pediatri by mali diagnostikovať autizmus do 2 rokov dieťaťa

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINYI) - Poprední americkí pediatri naliehajú, aby lekári diagnostikovali deti postihnuté autizmom do veku dvoch rokov. Upozorňujú pritom na deti, ktoré sa od deviatich mesiacov nesnažia džavotať, alebo ich vo veku jedného roka nezaujímajú hračky. Rady odborníkov majú pomôcť rodičom aj lekárom odhaliť autizmus čo najskôr. ...

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINYI) - Poprední americkí pediatri naliehajú, aby lekári diagnostikovali deti postihnuté autizmom do veku dvoch rokov. Upozorňujú pritom na deti, ktoré sa od deviatich mesiacov nesnažia džavotať, alebo ich vo veku jedného roka nezaujímajú hračky. Rady odborníkov majú pomôcť rodičom aj lekárom odhaliť autizmus čo najskôr. Ochorenie sa nedá úplne vyliečiť, ale podľa expertov môže včasná liečba znížiť ťažké následky ochorenia. Lekári dnes prezentovali dve štúdie o autizme na každoročnom stretnutí Americkej akadémie pediatrie v San Franciscu. V novembri ich zverejní magazín Pediatrics a webová stránka www.aap.org.

Vedecké štúdie uviedli zoznam varovných signálov, medzi ktoré patria napríklad nedostatočné jazykové a sociálne schopnosti u detí akéhokoľvek veku, alebo štvormesačné deti, ktoré sa pri hlase otca či matky neusmievajú. Experti uviedli, že jedno zo 150 amerických detí má vývojové problémy. "Rodičia prichádzajú do ordinácií a obávajú sa, že ich dieťa trpí autizmom. Pred desiatimi rokmi ani nevedeli, čo to je," uviedla lekárka Chris Johnson zo Zdravotníckeho vedeckého centra texaskej univerzity v San Antoniu. Na štúdii sa podieľala autorsky.

Prvá smernica o autizme vyšla v roku 2001, o päť rokov neskôr Americká akadémia pediatrie naliehala, aby lekári pravidelne vyšetrovali na autizmus deti vo veku od 18 do 24 mesiacov. Lekári upozornili, že nie všetky deti, u ktorých sa vyskytujú niektoré z príznakov autizmu, chorobou aj skutočne trpia. "S novými informáciami prichádzajú obavy aj tam, kde nemusia byť. Nové zdroje pomôžu vzdelávať čitateľov, ktoré veci si obavy skutočne vyžadujú," uviedol lekár a spoluautor štúdie Scott Myers. Ďalšou vzdelávacou pomôckou pre rodičov a lekárov je webová stránka, ktorá ponúka desiatky videoklipov s porovnaním správania autistických i zdravých detí. Webovú stránku www.autismspeaks.org prevádzkuje nezisková organizácia Autism Speaks and First Signs.

Podľa dvoch nových štúdií by sa deti s podozrením na autizmus mali liečiť ešte pred stanovením konečnej diagnózy. Lekári varovali rodičov pred špeciálnymi diétami a alternatívnymi spôsobmi liečby, pretože ich účinnosť nie je dokázaná. Odporúčaná liečba predstavuje intenzívnu terapiu zameranú na správanie detí, ktorá trvá minimálne 25 hodín týždenne. Zahŕňa aj vzdelávacie aktivity a rečovú terapiu.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.