Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Správa o interrupciách vo Veľkej Británii potešila i pobúrila

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Neexistuje dôvod na to, aby žena, ktorá chce podstúpiť potrat potrebovala súhlas dvoch lekárov. Tvrdí to správa Výboru pre vedu a techniku britskej Dolnej snemovne, ktorá tiež uvádza, že takáto požiadavka nemá opodstatnenie a iba odďaľuje samotný interrupčný akt. Členovia výboru v nej tiež odmietli návrh na zníženie ...

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Neexistuje dôvod na to, aby žena, ktorá chce podstúpiť potrat potrebovala súhlas dvoch lekárov. Tvrdí to správa Výboru pre vedu a techniku britskej Dolnej snemovne, ktorá tiež uvádza, že takáto požiadavka nemá opodstatnenie a iba odďaľuje samotný interrupčný akt. Členovia výboru v nej tiež odmietli návrh na zníženie časového rozpätia, v ktorom môžu ženy absolvovať interrupciu. V Anglicku, Walese a Škótsku je táto hranica stanovená na 24 týždňov. Nie všetci členovia spomínaného výboru však s finálnou podobou správy súhlasia. Konzervatívni politici ako Nadine Dorries a Bob Spink budú prezentovať svoju vlastnú správu tvrdiac, okrem iného, že sa nezhodli na tom, či usmrcovaný plod cíti bolesť.

Predložená správa Výboru pre vedu a techniku tiež apeluje na to, aby boli do potratov v skorom štádiu viac zaangažované zdravotné sestry. Ako uvádza, sestričky s dostatočným tréningom by mali aktívne participovať na tomto operačnom výkone. Neexistuje totiž žiadny dôkaz o tom, že by to mohlo nejako poškodiť samotnú pacientku. Správa ďalej odporúča, aby získanie povolenia pre absolvovanie potratu podmieňoval iba

jeden podpis lekára. Zmenu navrhla samotná British Medical Association (BMA). "Potrat je komplexná záležitosť," povedal predseda Výboru Phil Willis.

Posledný dodatok k zákonu o potratoch z roku 1967 prijali poslanci v roku 1990. O záveroch správy ako aj návrhoch sa bude teraz diskutovať v Dolnej snemovni. Správa by však mala obsahovať aj nesúhlasné názory zástancov práva na život. Labourista a zástanca pro-life skupiny Jim Dobbin povedal, že výbor "ignoroval kľúčové vedecké poznatky" a kritizoval nedostatky správy v oblasti etiky. Organizácia Marie Stopes International, ktorá zabezpečuje informovanosť o sexuálnom živote a reprodukcii zasa správu privítala a označila ju za "víťazstvo vedy nad ideológiou". Ann Furedi z British Pregnancy Advisory Service, najväčšej britskej spoločnosti pre výkon potratov tvrdí, že je to "pragmatická a zmysluplná správa, ktorá obsahuje hodnotné informácie pre každého, kto vážne uvažuje o tom, ako by sa mali potraty vykonávať a starostlivosti s tým spojenou". Hovorkyňa antiinterrupčnej organizácie Life - Michaela Aston obvinila výbor, že "nasleduje predurčenú ideologickú agendu, ktorá má veľmi málo spoločného z podrobným preskúmaním faktov".

Britský interrupčný zákon je starý 40 rokov. V roku 2006 v Anglicku a Walese vykonali asi 200 000 potratov a ďalších 13 000 v Škótsku. Podľa Jeffreysa, veľká väčšina z nich - 89 percent boli vykonané v skorom štádiu tehotenstva, pred 13. týždňom. Dve percentá interrupcií absolvovali ženy po 20. týždni od počatia. Iba jedno percento zo všetkých potratov odstúpilo, aby na svet nepriviedli vážne zdravotne postihnuté dieťa.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať