Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Lekári môžu naďalej uspávať pacientov anestetikom Propofol

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Slovenské nemocnice môžu používať anestetikum Propofol, ktorým uspávali pacientov lekári v levickej nemocnici. Agentúre SITA to potvrdil Pavol Gibala zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Podľa doterajších zistení nepoužitá, originálna ampulka nebola kontaminovaná. "V použitej ampulke sa našli mikroorganizmy," ...

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Slovenské nemocnice môžu používať anestetikum Propofol, ktorým uspávali pacientov lekári v levickej nemocnici. Agentúre SITA to potvrdil Pavol Gibala zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Podľa doterajších zistení nepoužitá, originálna ampulka nebola kontaminovaná. "V použitej ampulke sa našli mikroorganizmy," povedal Gibala. Keďže originálne balenie bolo v poriadku, nie je dôvod na stiahnutie lieku. Zdravotnícky personál musí prísne dodržiavať pokyny na použitie v príbalovej informácii lieku Propofol. Podľa Gibalu anestetikum Propofol nesťahujú aj preto, že inkriminovaná šarža sa používa zhruba od apríla tohto roka. Nemocnice odvtedy použili približne tisíc balení bez problémov. Nemocnica v Leviciach objednala v druhej polovici tohto roka viac ako 20 balení lieku, z nich nespotrebovala sedem balení.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv urobí mikrobiologické skúšky získaných vzoriek anestetika z levickej nemocnice. Výsledky by mali byť známe do 10 dní. Prípadom sa zaberajú i Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Leviciach. Nakazené anestetikum, ktoré bolo kontaminované baktériou klebsiela species, spôsobil zdravotné komplikácie trom deťom. Podľa televízie Markíza baktériou sa nakazil aj muž, ktorého v Leviciach operovali po úraze.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať