Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Deti z mesta sa stravujú v školských jedálňach častejšie

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) - Výživa niektorých slovenských školákov nie je adekvátna ich potrebám pre zdravý vývoj a normálny rast. Vyplýva to zo zistení slovenských odborníkov, ktorí do svojej štúdie zapojili 476 chlapcov a 524 dievčat vo veku od 6 do 16 rokov z desiatich okresov. Takmer 43 percent z nich žije v meste, zvyšok na vidieku. Informácie ...

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) - Výživa niektorých slovenských školákov nie je adekvátna ich potrebám pre zdravý vývoj a normálny rast. Vyplýva to zo zistení slovenských odborníkov, ktorí do svojej štúdie zapojili 476 chlapcov a 524 dievčat vo veku od 6 do 16 rokov z desiatich okresov. Takmer 43 percent z nich žije v meste, zvyšok na vidieku. Informácie získavali odborníci v spolupráci s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva dotazníkovou metódou, pričom dotazníky vypĺňali za deti rodičia. Pilotná časť štúdie sa uskutočnila na jar 2007. Ukázalo sa, že z tisíc školákov pravidelne raňajkuje 61,7 percenta, 17,2 percenta neraňajkuje vôbec a 21,1 percenta raňajkuje nepravidelne. Prvé jedlo dňa v podobe raňajok skôr vynechávajú deti z vidieka a starší školáci. Z hľadiska nadobudnutého vzdelania rodičov odborníci zistili, že nepravidelne raňajkujú skôr deti, ktorých rodičia majú nižšie vzdelanie.

Desiatu spomedzi tisícky detí zaradených do štúdie konzumuje 98,2 percenta, no pravidelný príjem ovocia, zeleniny alebo mliečneho výrobku uviedlo 45,1 percenta opýtaných. O čosi priaznivejšie aj z tohto hodnotenia vyšli mestské deti. Viac ako desať percent detí si pravidelne na desiatku kupuje sladkosti resp. iný pokrm v školskom bufete. Vo vyšších vekových skupinách klesá konzumácia zeleniny, ovocia a mliečnych výrobkov na desiatu a rastie záujem o bufetové pokrmy.

Hlavné jedlo dňa - obed pravidelne konzumuje 95 percent respondentov a čo je potešiteľné, iba 0,4 percenta detí ho nahrádza pokrmom z bufetu. V domácom prostredí si obed vychutnáva 41,6 percenta opýtaných, 53,6 percenta sa stravuje v školskej jedálni. Čím sú staršie, tým menej vyhľadávajú školské stravovacie zariadenia. Ako dnes na odbornom seminári Nové trendy vo výžive v Bratislave povedala jedna z autoriek štúdie a predsedníčka Združenia pre zdravie a výživu, doktorka Katarína Babinská, v školských jedálňach sa viac stravujú deti z mesta. Napriek pozitívu, že väčšina detí obeduje, sa zistilo, že asi 31 percent z detí nejedáva polievku každý deň a vekom sa ich percento ešte zvyšuje. V skupine 15 až 16 ročných je to až polovica.

V pozorovanej skupine zvykne olovrantovať 91,7 percenta detí, no ovocie, zeleninu alebo mliečny výrobok pravidelne konzumuje menej ako polovica - 40,3 percenta z nich. Čím sú deti staršie, tým viac siahajú po sladkostiach a zdravú stravu nahrádzajú ponukou z bufetu.

Pravidelnú večeru si dopraje 90,7 percenta detí, nepravidelne večerajú skôr dievčatá. "Takmer polovica detí konzumuje i druhú večeru, z toho dve tretiny pravidelne jedávajú na druhú večeru ovocie, zeleninu alebo mliečny výrobok, tretina syr, chlieb, sladkosti, alebo oriešky," uviedla Babinská. Ako dodala, uspokojivý pitný režim pozorovali s kolegami u 86,9 percenta detí, sladkosti denne jedáva 55,1 percenta detí, takmer 30 percent si viackrát do týždňa kupuje pokrmy v školskom bufete a zariadenia predávajúce fast food navštevuje viackrát týždenne 9,4 percenta detí. Väčšina z nich jeden až dvakrát týždenne.

V súvislosti s týmito zisteniami Babinská upozornila na zvýšené riziká vzniku kardiovaskulárnych ochorení, onkologických ochorení a obezity. Tie sa zvyknú prejaviť vo vyššom veku, no čoraz viac sa dávajú do súvislosti s nesprávnou životosprávou a nezdravým životným štýlom.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.