Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Poisťovne vrátili poistencom všetky preplatky

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Zdravotné poisťovne si splnili zákonom stanovenú povinnosť a do 31. októbra vyplatili svojim poistencom preplatky z ročného zúčtovania poistného. Agentúru SITA o tom informovali hovorcovia zdravotných poisťovní. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje k 6. novembru nedoplatky v celkovej sumu viac ako 706 mil. ...

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Zdravotné poisťovne si splnili zákonom stanovenú povinnosť a do 31. októbra vyplatili svojim poistencom preplatky z ročného zúčtovania poistného. Agentúru SITA o tom informovali hovorcovia zdravotných poisťovní. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje k 6. novembru nedoplatky v celkovej sumu viac ako 706 mil. Sk. V percentuálnom vyjadrení sa podľa hovorkyne poisťovne Petry Balážovej pohybuje uhradenosť na úrovni 75 %. Balážová však upozornila, že pre nesprávne vyplnené tlačivá sa celková výška nedoplatkov, ale aj preplatkov môže zmeniť. Najväčšia zdravotná poisťovňa očakávala, že ročné zúčtovanie za rok 2006 podá 320 tis. poistencov. Do 30. júna 2007 si túto povinnosť podľa Balážovej nesplnilo viac ako 50 tis. z nich. "VšZP im preto v priebehu septembra zaslala výzvu na podanie dodatočného ročného zúčtovania, na ktorú však doteraz nereagovalo asi 37 tis. poistencov," konštatovala Balážová. Nedoplatky z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2006 predstavujú u Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) 152 mil. Sk. Podľa jej hovorcu Mareka Brezničana uhradili platitelia približne dve tretiny. "Presnejšie čísla budeme mať k dispozícii na budúci týždeň," vyhlásil. Brezničan zároveň dodal, že SZP chýba približne 20 tis. ročných zúčtovaní.

Zdravotná poisťovňa Dôvera prijala tento rok približne 45 tis. ročných zúčtovaní, ktorých výsledkom bol nedoplatok v celkovej sume 240 mil. Sk. V termíne do 31. októbra uhradili podľa špecialistky pre externú a internú komunikáciu ZP Dôvera Andrey Devánovej platitelia 86 mil. Sk. Upozornila však, že v tejto sume nie sú zahrnuté nedoplatky uhradené poštovými poukážkami v posledný deň lehoty na zaplatenie. Devánová pre agentúru SITA zároveň uviedla, že v tomto roku nepodalo ročné zúčtovanie do ZP Dôvera približne 7 tis. platiteľov. Nedoplatky v sume viac ako 178 mil. Sk eviduje k 31. októbru Apollo ZP. Podľa hovorkyne poisťovne Radoslavy Miklášovej z nej k tomuto dňu uhradili poistenci 61 %. "Súčasne máme 5 730 neodovzdaných ročných zúčtovaní," dodala.

Hovorca Európskej zdravotnej poisťovne (EZP) Stanislav Jurikovič pre agentúru SITA povedal, že tohtoročné zúčtovanie sa EZP netýka, keďže v minulom roku evidovala iba dvoch poistencov. Podobná situácia je aj v Union zdravotnej poisťovni (UZP). "Vyrovnanie nedoplatkov sa u nás dotklo iba veľmi malého počtu poistencov, keďže väčšina z nich podávala ročné zúčtovanie za minulý rok do svojej pôvodnej poisťovne," vysvetlila hovorkyňa UZP Nina Zelníková. K pondelku nezaslalo podľa Zelníkovej UZP ročné zúčtovanie a nevyrovnalo tak svoje nedoplatky päť poistencov. "Už sme ich však kontaktovali," poznamenala.

Za neuhradenie nedoplatkov a preplatkov ročného zúčtovania za minulý rok hrozia poistencom aj zdravotným poisťovniam pokuty. Pri fyzických osobách sa podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) môžu vyšplhať do výšky 5 tis. Sk, pri právnických až do výšky 100 tis. Sk. Úrad však pri ukladaní pokút bude prihliadať na okolnosti, ako aj na dĺžku trvania porušenia. Ak však poistenec nebude reagovať na výzvy zdravotnej poisťovne na zaplatenie nedoplatku, alebo sa s poisťovňou nedohodne, požiada poisťovňa ÚDZS o vydanie platobného výmeru na zaplatenie dlžnej sumy aj s úrokom z omeškania. Pokuty bude úrad dávať aj za neskoré podanie ročného zúčtovania. Podľa uverejnených informácií v týchto dňoch pripravuje výmery pokút pre tých, ktorí doteraz nepodali ročné zúčtovanie ani za rok 2005.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.