Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Liek v slamke pomáha rodičom a deťom už rok

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Nový spôsob podávania antibiotík - liek v slamke - je na slovenskom trhu už rok. Výsledky prvých prieskumov ukazujú, že technológiu SIP oceňujú lekárky, lekári, rodičia aj deti. Pomáha najmä deťom, ktoré ťažko prijímajú lieky v podobe sirupov alebo tabliet. "Každý rodič, ktorý už musel zvládnuť podávanie lieku ...

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Nový spôsob podávania antibiotík - liek v slamke - je na slovenskom trhu už rok. Výsledky prvých prieskumov ukazujú, že technológiu SIP oceňujú lekárky, lekári, rodičia aj deti. Pomáha najmä deťom, ktoré ťažko prijímajú lieky v podobe sirupov alebo tabliet. "Každý rodič, ktorý už musel zvládnuť podávanie lieku pri ochorení svojej ratolesti vo veku okolo troch až piatich rokov, vie, aké ťažké je presvedčiť dieťa, aby aspoň na chvíľu otvorilo 'pusinku'," uviedla dnes na tlačovej besede pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová.

Zo 104 oslovených slovenských lekárov a lekárok je s novou aplikačnou formou veľmi spokojných 80, ďalší 24 uviedli, že sú spokojní. Menšiu spokojnosť alebo nespokojnosť nevyjadril nikto. Lekári a lekárky ocenili hlavne jednoduchosť podávania lieku deťom, prispôsobenie chuti vybranému nápoju a fakt, že liekom v slamke sa nedá predávkovať, pretože obsahuje presne lekárom či lekárkou predpísané množstvo antibiotika. Zatiaľ ide o jedno širokospektrálne antibiotikum, ktoré sa má do roka obohatiť o ďalší jeden druh.

Spokojnosť s novou aplikáciou lieku vyjadrili aj rodičia, keď z 5102 opýtaných vyjadrilo spokojnosť 95 percent. S liekom v slamke bolo menej spokojných alebo nespokojných 5 percent opýtaných. Dôvodom ich nespokojnosti bolo často nesprávne pochopenie spôsobu aplikácie, čo sa výrobcovia rozhodli napraviť informačnou webovou stránkou určenou pre lekárky, lekárov, rodičov i pre deti www.liekvslamke.sk. "V každej slamke je presne stanovená dávka antibiotika a k dispozícii sú tri odstupňované dávky vhodné pre deti od 12 kilogramov. Takéto užívanie lieku cez slamku berú deti ako zábavu a nedôjde k tomu, že by neužili celú ordinovanú dávku alebo by liek odmietali, čím dokážeme zabezpečiť lepší efekt liečby," vyjadrila sa MUDr. Marianna Bezeková z Kliniky pre deti a dorast A. Getlíka v Petržalke. Slamkou, v ktorej je antibiotikum vo forme malých granúl, môžu deti piť akýkoľvek nápoj okrem teplých a hustých tekutín. Nová aplikácia môže pomôcť aj dospelým, ktorí majú problémy s užívaním bežných foriem liekov.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať