Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

VšZP chce zefektívniť hospodárenie, pobočky rušiť nebude

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Zníženie maxima prostriedkov, ktoré zdravotná poisťovňa môže použiť na vlastnú správu, bude Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) riešiť snahou zefektívniť svoj chod. Ako na tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ poisťovne Anton Kováčik, VšZP neuvažuje o tom, že by zrušila niektorú zo svojich pobočiek alebo expozitúr. ...

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Zníženie maxima prostriedkov, ktoré zdravotná poisťovňa môže použiť na vlastnú správu, bude Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) riešiť snahou zefektívniť svoj chod. Ako na tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ poisťovne Anton Kováčik, VšZP neuvažuje o tom, že by zrušila niektorú zo svojich pobočiek alebo expozitúr. Kováčik upozornil, že vlani VšZP na vlastnú správu spotrebovala 3,67 % z vybratého poistného pred prerozdelením, zákonom znížená hranica na 3,5 % preto nepredstavuje výrazný rozdiel.

VšZP v najbližšom čase bude rokovať s predsedami vyšších územných celkov (VÚC) o budúcnosti zdravotníckych zariadení, ktoré sú v zriaďovateľskej kompetencii VÚC. Ako Kováčik zdôraznil, VšZP bude uzatvárať zmluvy s nemocnicami na budúci rok nad rámec verejnej minimálnej siete, do ktorej vláda zaradila iba štátne zdravotnícke zariadenia. Podľa Kováčika totiž s počtom poistencov prevyšujúcim 2,9 milióna potrebuje hustejšiu sieť, ako je minimálna. "Pri uzatváraní zmlúv budeme prihliadať na to, aby sme našim poistencom zabezpečili dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti," skonštatoval Kováčik. Nemocniciam VšZP ponúka pre budúci rok v medziročnom porovnaní o 12 % financií viac.

Najväčšia zdravotná poisťovňa SR, ktorej stopercentným akcionárom je štát, si udržala svoje postavenie aj pre budúci rok. Na trhu dosahuje 57-percentný podiel a počet poistencov jej od budúceho roka klesne o zhruba 13 tisíc. Kováčik vyslovil presvedčenie, že za odchodom poistencov boli protizákonné praktiky iných zdravotných poisťovní, ktoré údajne poistencom za zmenu poisťovne dávali finančné dary. VšZP preto podala podľa Kováčika niekoľko podnetov na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nebyť týchto praktík, podľa Kováčika by sa počet poistencov medziročne nezmenil.

Generálny riaditeľ VšZP si nemyslí, že za relatívne nízkym poklesom počtu poistencov je neistota ľudí, spôsobená otvoreným bojom vlády proti súkromným zdravotným poisťovniam. VšZP je podľa Kováčika konkurencieschopná aj vo vlastníctve štátu. Faktúry platí v lehote splatnosti, dodržiava predpísanú minimálnu platobnú schopnosť. K 30. septembru predstavoval zisk VšZP 247 mil. Sk a ako Kováčik zdôraznil, celý ho použijú na úhradu zdravotnej starostlivosti, predovšetkým na prevenciu a diagnostiku závažných ochorení.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať