Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V stredu je Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) - Svetový deň Chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) pripadol tento rok na 14. novembra. Cieľom iniciatívy je upozorniť verejnosť na závažnosť choroby, ktorá je spôsobená fajčením. Nejde však len o upozorňovanie, ale aj aktívne vyhľadávanie potenciálnych pacientov, ktorí o svojom ochorení nevedia, pretože zatiaľ ...

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) - Svetový deň Chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) pripadol tento rok na 14. novembra. Cieľom iniciatívy je upozorniť verejnosť na závažnosť choroby, ktorá je spôsobená fajčením. Nejde však len o upozorňovanie, ale aj aktívne vyhľadávanie potenciálnych pacientov, ktorí o svojom ochorení nevedia, pretože zatiaľ nenavštívili lekára či lekárku. Do bratislavského obchodného centra Avion a do košického obchodného centra Optima sa preto v stredu vyberie lekársky tím, ktorý bude záujemcom merať ich pľúcne funkcie. Spirometria dokáže odhaliť aj skrytú poruchu, ktorá sa dosiaľ neprejavovala žiadnymi ťažkosťami. Súčasťou informačnej kampane sú aj letáky so štyrmi otázkami, ktoré majú odhaliť pravdepodobnosť tohto ochorenia. Distribuovať sa majú do čakární všeobecných lekárov a lekárok.

Chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje stále väčšiu časť dospelej populácie na Slovensku aj vo svete. Chronický zápal a deformácia najdrobnejších dýchacích ciest v spojení so zánikom pľúcnych mechúrikov spôsobujú znížený prietok vzduchu. Ochorenie spôsobuje zápal v celom organizme, pretože sekundárne napáda aj iné časti tela, napríklad srdce, priečne pruhované svalstvo alebo kosti. Na celom svete je 300 miliónov ľudí, ktorí trpia ochorením CHOCHP a toto číslo stále rastie. Žiadne iné ochorenie nemá taký rýchly nárast úmrtnosti. Na Slovensku je diagnostikovaných približne 100-tisíc pacientov s CHOCHP, ale lekári predpokladajú, že ide len o špičku ľadovca a skutočný stav odhadujú na 300-tisíc chorých. Ide o smrteľnú chorobu, ktorú spôsobuje viac faktorov, ale na prvom mieste je fajčenie. Napriek jej závažnosti je o nej verejnosť stále málo informovaná, čo majú napraviť aj aktivity spojené so Svetovým dňom CHOCHP. Organizuje ho Svetová iniciatíva pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (GOLD), ktorá vznikla v roku 1997.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať