Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SLÚŠ označila zdravotnícke novely za výpalnícke

KOŠICE 13. novembra (WEBNOVINY) - Za výpalnícke označila návrhy noviel zdravotníckych zákonov Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) a žiada o pomoc zdravotnícky výbor NR SR pri odmietnutí zmien týchto zákonov. Uvádza sa to v otvorenom liste, ktorý SLÚŠ poslala predsedovi zdravotníckeho výboru NR SR Viliamovi Novotnému. Agentúru SITA o liste informoval ...

KOŠICE 13. novembra (WEBNOVINY) - Za výpalnícke označila návrhy noviel zdravotníckych zákonov Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) a žiada o pomoc zdravotnícky výbor NR SR pri odmietnutí zmien týchto zákonov. Uvádza sa to v otvorenom liste, ktorý SLÚŠ poslala predsedovi zdravotníckeho výboru NR SR Viliamovi Novotnému. Agentúru SITA o liste informoval prezident SLÚŠ Andrej Janco. "Vyzývame všetkých poslancov, ktorí majú záujem o problémy občana nielen na úrovni predvolebných sľubov, aby sa proti týmto výpalníckym a občanov závažným spôsobom ohrozujúcim návrhom postavili," uvádza sa v liste SLÚŠ.

Zavedením povinných poukazov od obvodného lekára na vyšetrenie k špecialistovi ministerstvo podľa únie znižuje kvalitu a dostupnosť špecializovanej zdravotnej starostlivosti pre obyčajného občana a vytvára priestor pre korupciu. "Tento krok považujeme za šikanovanie pacientov a ich vystavovanie riziku následkov z neposkytnutia včasnej a primeranej liečby," konštatuje sa v liste. Ako ďalej uvádza SLÚŠ, lekár nemôže diagnostikovať ani život ohrozujúci akútny stav, ak pacient nie je v bezvedomí, bez vyšetrenia, ktoré by mal u pacienta bez poukazu vykonať len za priamu úhradu. V tomto prípade by si pacient musel zaplatiť takisto aj za predpísané lieky, prípadne za potrebné laboratórne a iné vyšetrenia. "Žiadame, aby v prípade zavedenia povinných poukazov prebral ten, kto je zodpovedný za ich zavedenie, aj zodpovednosť za následky tohto kroku. My, lekári špecialisti, s týmto krokom nesúhlasíme a odmietame aj zodpovednosť za takto spôsobené poškodenie zdravia pacienta,“ píše SLÚŠ.

Lekári špecialisti ostro protestujú aj proti povinnému zavádzaniu tzv. systémov kvality a ich certifikácii ako podmienke zaradenia zdravotníckeho zariadenia do minimálnej verejnej siete zmluvných zariadení. Pri súčasných obmedzených zdrojoch v zdravotníckom sektore, tzv. zavádzanie systémov kvality podľa nich znamená v skutočnosti len možnosť zaručeného obohatenia sa niektorých firiem z peňazí, ktoré by mali byť investované do skutočného zlepšenia podmienok pacientov a zdravotníckych pracovníkov.

"Protestujeme proti plánovanému zavedeniu povinných služieb špecialistov v iných zdravotníckych zariadeniach. Uvedený návrh považujeme za porušenie Zákonníka práce a ústavných práv lekára, ako aj porušenie princípov, ktorými sa riadi zákonodarstvo Európskej únie", uvádza ďalej SLÚŠ vo svojom liste. Únia sa tiež domnieva, že možnosť nahradiť lekárom predpísaný liek v lekárni generikom nezávisle na odporúčaní lekára musí byť zavedená súčasne s postúpením zodpovednosti za pacientov zdravotný stav z lekára na lekárnika, tento krok však opäť znamená zníženie kvality zdravotnej starostlivosti a vážne riziko pre pacienta aj pre lekárnika.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať