Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Na Slovensku bude zakázané fajčiť v reštauráciách

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Na Slovensku bude zakázané fajčiť v reštauráciách, baroch, ale aj v soláriách či kozmetických salónoch. Podľa návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov za porušenie zákona bude hroziť podnikateľom pokuta od 10 do 100-tisíc korún. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval spoluautor novely a vedúci Centra kontroly ...

**BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Na Slovensku bude zakázané fajčiť v reštauráciách, baroch, ale aj v soláriách či kozmetických salónoch. Podľa návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov za porušenie zákona bude hroziť podnikateľom pokuta od 10 do 100-tisíc korún. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval spoluautor novely a vedúci Centra kontroly tabaku a a alkoholu na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Róbert Ochaba. V súčasnosti je návrh v pripomienkovom konaní.

"Cieľom nášho snaženia je ochrana nefajčiarov, nie diskriminácia fajčiarov," povedal Ochaba. Podľa posledných prieskumov je úplnému zákazu fajčenia v reštauračných zariadeniach či nákupných centrách naklonená viac než polovica Slovákov. Fajčenie na týchto miestach ľuďom prekáža, dokonca ich ohrozuje. Na následky pasívneho fajčenia u nás ročne zomiera odhadom 512 ľudí. Novela o ochrane nefajčiarov bude zahŕňať aj zákaz predaja cigariet prostredníctvom automatov, novinkou bude aj predaj škatuľky s minimálne 19 kusmi cigariet. O kontrolu nad dodržiavaním zákona sa okrem obcí budú starať aj polícia. Ak zákon prejde, budeme po Írsku a Spojenom kráľovstve treťou krajinou v Európskej únii, ktorá zavedie úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch. Obdoba zákona na ochranu nefajčiarov platí aj v Slovinsku, Švédsku či Taliansku, tieto krajiny však povoľujú vytváranie vyhradených priestorov a tzv. fajčiarní.

SITA**

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať