Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MZ považuje za paškvil výroky Eduarda Kováča

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR považuje výroky výkonného riaditeľa Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) za paškvil, pričom nimi "zavádza a znepokojuje občanov SR", uvádza sa v reakcii MZ na piatkové vyhlásenia ZZP. V stanovisku rezortu zdravotníctva sa ďalej uvádza, že MZ sa nenechá jeho vyhrážaniami ...

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR považuje výroky výkonného riaditeľa Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) za paškvil, pričom nimi "zavádza a znepokojuje občanov SR", uvádza sa v reakcii MZ na piatkové vyhlásenia ZZP. V stanovisku rezortu zdravotníctva sa ďalej uvádza, že MZ sa nenechá jeho vyhrážaniami zastrašiť a na rozdiel od predchádzajúceho vedenia ministerstva, v žiadnom prípade nedovolí, aby súkromné spoločnosti, ktoré sa prezentujú prostredníctvom ZZP, akýmkoľvek spôsobom zasahovali do riadenia rezortu. "Všetky ich doterajšie aktivity totiž nasvedčujú tomu, že to je predmetom ich záujmu," uvádza sa ďalej v reakcii.

Podľa ZZP je schválená novela zákona o zdravotných poisťovniach právnym paškvilom. Na tlačovej besede to v piatok vyhlásil výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. "Okrem toho, že novela poškodzuje slovenské zdravotníctvo a v dôsledku očakávaných medzinárodných súdnych sporov môže pripraviť slovenských daňových poplatníkov o miliardy korún, jej samotné znenie je paškvilom, ktorý vnáša chaos do verejného zdravotného poistenia," povedal Kováč.

Novela okrem iného stanovuje, že zdravotné poisťovne musia zisk z verejného zdravotného poistenia použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti. Ako upozornil Kováč, pri hlasovaní v parlamente však vypadol návrh, podľa ktorého by poisťovne mali prvý raz vrátiť zisk do systému až v roku 2009 z hospodárenia roku 2008. Keďže novela vstúpi do platnosti od januára budúceho roku, poisťovne budú už v roku 2008 musieť vrátiť do systému zisk dosiahnutý v tomto roku. To však podľa Kováča znamená retroaktivitu. Zároveň ustanovenie, akým spôsobom má poisťovne kladný výsledok hospodárenia použiť, je neurčité. "Použitie kladného výsledku hospodárenia na úhradu zdravotnej starostlivosti sa odvoláva na osobitný predpis, pričom vôbec nie je zrejmé, o aký predpis ide," uviedol Kováč.

Poisťovne podľa schválenej novely nebudú musieť platiť daň z príjmu za zisk, ktorý vrátia do zdravotníctva. Problémom však je, že toto ustanovenie platí až od roku 2009. Znamená to, že na budúci rok poisťovne musia vrátiť zisk do systému, no napriek tomu z neho budú platiť daň z príjmu. Podľa Kováča novela obsahuje ďalšie rozporuplné ustanovenia, na ktoré existujú rôzne právne názory. Ako príklad uviedol, že zisk poisťovní je podľa zákona majetkom poisťovní ale zároveň aj súčasť verejných zdrojov. Novela totiž definovala vykonávanie verejného zdravotného poistenia ako činnosť vo verejnom záujme, pri ktorej sa hospodári s verejnými prostriedkami. Ten istý zákon však zároveň stanovuje, že zisk bežného účtovného obdobia, ako aj nerozdelený zisk z predchádzajúcich účtovných období, je majetkom zdravotnej poisťovne.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať