Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Americká žena sa pri transplantácii nakazila HIV a hepatitídou

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Žene zo skupiny nakazených pacientov transplantovanými orgánmi, neoznámili, že orgán bol vysoko rizikový. Jej právny zástupca Thomas Demetrio podal na chicagský súd žiadosť, aby úrady zabránili nemocnici a sprostredkovateľom orgánov zničiť dokumenty o darcovstve. "Je stále v šoku," povedal o svojej klientke. ...

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Žene zo skupiny nakazených pacientov transplantovanými orgánmi, neoznámili, že orgán bol vysoko rizikový. Jej právny zástupca Thomas Demetrio podal na chicagský súd žiadosť, aby úrady zabránili nemocnici a sprostredkovateľom orgánov zničiť dokumenty o darcovstve. "Je stále v šoku," povedal o svojej klientke. Pacientke, v súdnom spise identifikovanej ako Jane Doe, transplantovali ľadvinu v medicínskom centre Chicagskej univerzity 9. januára. Sprostredkovateľ orgánov Gift of Hope Organ & Tissue Donor Network a univerzita v Chicagu napriek znalosti, že orgán je rizikový, o tom pacientku neinformovali. "Veríme, že pracujeme podľa nariadení a samozrejme s pacientkiným súhlasom poskytneme potrebné dokumenty a záznamy," oznámil hovorca univerzity John Easton. Pacientke údajne povedali, že darca bol zdravý mladý muž. V utorok jej ale predstavitelia nemocnice oznámili, že 39-ročný homosexuál patril v skutočnosti do rizikovej skupiny. Smernice totiž určujú, že sexuálne aktívni gayovia nesmú byť zaradení do programu darcovstva orgánov. Môže sa tak stať iba v prípade, že je pacient v bezprostrednom ohrození života. Žene 1. novembra oznámili, že je HIV pozitívna a navyše má hepatitídu. "Sprostredkovatelia to vedeli, nemocnica to vedela, ale najdôležitejšia osoba to nevedela," vyhlásil jej advokát. Smernice porušili podľa neho dva razy. Po prvý raz, keď prijímateľku neinformovali o statuse darcu a po druhý raz, keď jej neurobili testy na HIV. Žena šesť rokov chodila na dialýzu a cítila sa v poriadku. Čakala na orgán, ale už pred dvoma rokmi jedného darcu pre jeho životný štýl odmietla.

Štyria pacienti podstúpili transplantáciu v januári v troch chicagských nemocniciach. Orgány pochádzali od darcu, ktorý zomrel na následky poranení. Muž patril podľa dotazníka do skupiny rizikových darcov, ale testy prítomnosť víru HIV alebo hepatitídy C nepotvrdili. Trom ostatným pacientom v nemocnici oznámili, že orgán nie je úplne bezpečný. O niekoľko mesiacov hodnotili zdravotný stav jedného z nich a zistili, že je HIV pozitívny a navyše má hepatitídu typu C. Testy prítomnosť ochorenia potvrdili aj u zvyšných troch pacientov. Je to po prvý raz, keď sa tieto dva vírusy dostali do ľudského tela prostredníctvom jedného transplantovaného orgánu. Naposledy sa pacient nakazil HIV cez orgán v roku 1986.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať