Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ženy sa zaujímajú o zdravý životný štýl viac než muži

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Ženy majú k zdravému životnému štýlu ústretovejší postoj ako muži. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil 30. septembra pri príležitosti Svetového dňa srdca. V Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici si návštevníci podujatia Beh o srdce 2007 nechali zmerať krvný tlak, telesný tuk a cholesterol. ...

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Ženy majú k zdravému životnému štýlu ústretovejší postoj ako muži. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil 30. septembra pri príležitosti Svetového dňa srdca. V Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici si návštevníci podujatia Beh o srdce 2007 nechali zmerať krvný tlak, telesný tuk a cholesterol. O výsledkoch prieskumu informovala agentúru SITA Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.

Približne dve tretiny z 242 osôb, ktoré v septembri navštívili Floraporadne, tvorili ženy. Priemerný vek účastníkov bol 57 rokov, mladí ľudia do 25 rokov tvorili menej ako tri percentá záujemcov. "Namerané výsledky poukazujú na nie práve dobrý zdravotný stav populácie," uviedla Jurkovičová v správe z prieskumu. Takmer polovica osôb mala zvýšené hodnoty tlaku krvi, pričom najčastejšie sa tento problém vyskytoval u mužov. Takmer 55 percent zúčastnených malo nadváhu alebo obezitu, ešte horšia bola situácia pri cholesterole, kde namerali zvýšené hodnoty u viac ako 57 percent ľudí. V oboch prípadoch mali horšie výsledky ženy.

Krvný tlak si nechalo zmerať 235 osôb. Muži mali napriek vyššiemu priemernému veku vyšší systolický tlak než ženy, a naopak, ženy mali vyšší diastolický tlak ako muži. Vyhovujúce hodnoty celkového tlaku krvi malo menej než 15 percent vyšetrených osôb. Index telesnej hmotnosti zaujímal 200 osôb, pričom obéznych bolo 15,5 percenta z nich. V pásme nadváhy a obezity bolo vyše 54 percent zúčastnených, z toho takmer 53 percent bolo mužov a viac než 55 percent žien. Ženy mali horšie výsledky aj pri meraní cholesterolu. Z 238 ľudí, ktorí sa zaujímali o svoj cholesterol, malo optimálne hodnoty viac ako 42 percent. U mužov sa pohybovala priemerná hodnota najmä na úrovni normálnych hodnôt, u žien prevažne v pásme zvýšených hodnôt. Z geografického pohľadu zaevidoval lekári najnižší priemerný počet rizikových faktorov u mužov z Bratislavy a u žien z Košíc. U viac ako polovice návštevníkov Floraporadní tímy zistili zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení. Práve tieto ochorenia sú každoročne príčinou smrti takmer 30-tisíc ľudí na Slovensku, čo je 54 percent všetkých úmrtí.

Garantmi podujatia boli Úrad verejného zdravotníctva SR, Slovenská liga za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych chorôb Srdce Srdcu a Slovenská nadácia srdca.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.