Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Obezita je prevažne mužský problém

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINZ) - Fínske ženy vážia približne o kilogram viac ako v roku 2002, napriek tomu zostáva obezita prevažne mužským problémom. Informovala o tom dnes zverejnená štúdia fínskeho Národného inštitútu verejného zdravia. "Fínky a Fíni sú stále tučnejší. Pribúdanie hmotnosti v priebehu rokov stále pokračuje... a najviditeľnejšie ...

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINZ) - Fínske ženy vážia približne o kilogram viac ako v roku 2002, napriek tomu zostáva obezita prevažne mužským problémom. Informovala o tom dnes zverejnená štúdia fínskeho Národného inštitútu verejného zdravia. "Fínky a Fíni sú stále tučnejší. Pribúdanie hmotnosti v priebehu rokov stále pokračuje... a najviditeľnejšie je medzi mladými ľuďmi," uvádza sa v správe, ktorá skúma zdravotný stav Fínov od roku 2002 do roku 2006. "Konzumujeme kvalitnejšie jedlo, ale jeme viac. Priveľa jeme a málo sa pohybujeme," povedal pre agentúru AFP vedúci štúdie Erkki Vartiainen.

V priebehu posledných piatich rokov pribrali muži v priemere 500 gramov, kým hmotnosť žien vzrástla približne o 900 gramov. Najnižší nárast hmotnosti vedci zaznamenali u ľudí s vyšším vzdelaním. Hmotnosť jednej z dvoch Fínok je podľa štúdie "normálna", pričom v norme je aj hmotnosť jedného z troch Fínov. Jedna pätina obyvateliek a obyvateľov Fínska trpí nadváhou.

Podľa správy sa ľudia stravujú kvalitnejšie a fajčia menej ako pred piatimi rokmi. "Problémy s krvným tlakom sa znižujú od roku 1972, ale v súčasnosti sa tento ústup zastavil," uviedol Vartainen a zdôraznil zvyšujúcu sa konzumáciu alkoholu. Od roku 2005 je alkoholizmus hlavnou príčinou smrti fínskych mužov vo veku od 15 do 64 rokov.

SITA/AFP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať