Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Slovensko má nedostatok zdravotníckych pracovníkov

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Slovensko má podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča problém s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov, no situácia nie je dramatická. Ako minister uviedol počas ôsmej konferencie európskych ministrov zdravotníctva v Bratislave, zdravotnícki pracovníci neodchádzajú za lepším zárobkom iba zo Slovenska, tento ...

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Slovensko má podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča problém s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov, no situácia nie je dramatická. Ako minister uviedol počas ôsmej konferencie európskych ministrov zdravotníctva v Bratislave, zdravotnícki pracovníci neodchádzajú za lepším zárobkom iba zo Slovenska, tento pohyb je v rámci celej Európy. Podobne z Českej republiky odchádzajú do Nemecka a Rakúska a z Rakúska do Nemecka. Podľa Valentoviča čoskoro bude musieť Európa tieto problémy riešiť, napríklad zjednotením spôsobu odmeňovania, aby pohyb za lepšími platmi ustal.

Ako Valentovič zdôraznil, najmä z Českej republiky začínajú zdravotnícki pracovníci vracať naspäť, jedným z dôvodov je aj postupné zvyšovanie miezd v SR. Minister zároveň upozornil, že na Slovensku klesá záujem o štúdium zdravotníckych povolaní, čo môže súvisieť aj s nedostatočným ohodnotením zdravotníckych pracovníkov. Aj o tomto probléme chce Valentovič hovoriť s rezortnými kolegami na konferencii, ktorá sa zaoberá problematikou migrácie obyvateľstva v rámci Európy.

Pohyb zdravotníckych pracovníkov za závažný problém nepovažuje ani generálny tajomník Rady Európy Terry Davis. Ako skonštatoval, v niektorých štátoch, ako je napríklad Bulharsko, je tradíciou, že zdravotnícki pracovníci odchádzajú za vzdelaním a praxou do zahraničia, aby sa neskôr vrátili do rodnej krajiny. Za prácou podľa neho ľudia migrujú vo vlnách, ako bol napríklad príliv Poliakov do Veľkej Británie po vstupe Poľska do Európskej únie. "Na dopad migrácie pracovnej sily v dlhodobom horizonte si budeme musieť ešte počkať," uzavrel Davis.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať