Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zástupcovia V4 navrhli možnosti spolupráce v oblasti CF

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Zástupcovia krajín V4 diskutovali na Slovensku o možnostiach budúcej spolupráce v oblasti systému starostlivosti a liečby pacientov s cystickou fibrózou (CF). Stretnutie 128 odborníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska sa uskutočnilo 16. a 17. novembra v Banskej Bystrici, kde sa nachádza jedno z ...

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Zástupcovia krajín V4 diskutovali na Slovensku o možnostiach budúcej spolupráce v oblasti systému starostlivosti a liečby pacientov s cystickou fibrózou (CF). Stretnutie 128 odborníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska sa uskutočnilo 16. a 17. novembra v Banskej Bystrici, kde sa nachádza jedno z troch Centier pre liečbu detí s CF a jedno z troch Centier pre liečbu dospelých s CF. Účastníci konferencie o CF, ktorú podporil aj Visegrádsky fond, po prvýkrát predniesli konkrétne návrhy o možnej spolupráci a prezentovali snahu presadiť Koncepciu starostlivosti o pacientov s CF vo všetkých štyroch krajinách. "Bolo to veľmi tvorivé a plodné stretnutie, ktorého výsledkom boli konkrétne návrhy budúcej kooperácie," uviedla pre agentúru SITA predsedníčka Slovenskej Asociácie Cystickej Fibrózy Katarína Štěpánková.

Na Slovenskej konferencii CF sa odborníci venovali aj téme neonatálneho skríningu, ktorý umožňuje včasnú diagnostiku tejto nevyliečiteľnej genetickej choroby, ako aj problematike zabezpečenia dostatočnej výživy pacientov s CF. Účastníci konferencie sa zamerali tiež na liečbu a starostlivosť dospelých s CF, na zložitosť mikrobiologickej diagnostiky a následnej antibiotickej liečby, ako aj na kvalitu života ľudí s chronickým ochorením. Medzi prednášajúcimi boli aj odborníci z Česka, USA a Ukrajiny.

Na Slovensku sa ročne narodí s nevyliečiteľnou CF desať až dvadsať detí. Nosičov tohto génu však u nás žije približne 250-tisíc, ich samotných však nijako neohrozuje. V prípade, že nosička génu CF otehotnie s nosičom rovnakého génu, existuje 25-percentná šanca, že sa u dieťaťa CF vyskytne. I keď diagnostika tejto choroby funguje na Slovensku podľa Štěpánkovej pomerne dobre, ešte stále u nás žijú deti a dospelí, ktorí sú liečení mnoho rokov na iné diagnózy. Keďže je známych vyše 1 500 mutácií génu CF, ochorenie môže mať ťažký až mierny priebeh. "V dnešnej dobe zomierajú na CF aj malé deti, ale žijú aj pacienti, ktorí majú 60 rokov," uviedla Štěpánková. Život ľudí s CF sa predlžuje a zlepšuje sa jeho kvalita hlavne v krajinách s lepším zdravotníckym systémom.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať